Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výpočet ceny železa se mění. Prudce se zdraží ocel, auta i toustovače

Ekonomika

  18:03
LONDÝN/BRUSEL - Dražší auta, pračky i toustovače na celém světě. To přinese podle listu The Financial Times dohoda, kterou uzavřeli včera dva velcí producenti železné rudy se svými asijskými zákazníky. Změní se tím totiž téměř čtyřicet let starý systém určování cen železa a celosvětové ceny oceli okamžitě vzrostou o třetinu.

Výpočet ceny železa se mění. Prudce se zdraží ocel, auta i toustovače foto: Shutterstock

Proti dohodě už protestovali evropští výrobci oceli sdružení v organizaci Eurofer. Podle prohlášení Euroferu budou v ohrožení miliony pracovních míst a zvýšení ceny také zpozdí oživení evropské ekonomiky. Eurofer si chce na těžaře stěžovat u Evropské komise, protože mají příliš silnou pozici a používají praktiky "nekalé konkurence".

Největší světový producent železné rudy britsko-australský koncern BHP Billiton a trojka v oboru brazilská společnost Vale se dohodly s největšími ocelárnami v Číně a Japonsku. Ceny železné rudy se budou nově určovat podle okamžitých cen na burze vždy pevně na následující čtvrtletí.

Změnil se tím dosavadní systém, podle kterého se ceny určovaly pevně na základě prvního uzavřeného velkého kontraktu v roce a platily pak po celý rok fakticky pro téměř všechny dodavatele i odběratele.

Globální trh komodit - graf.

Proti starému systému tvorby cen ovšem protestovala Čína, která momentálně odebírá skoro 70 procent z veškeré železné rudy dopravované po moři. Jednání o cenách se proto předloni zkomplikovala a loni se dostala do slepé uličky.

Výrobci si mezi sebou rozdělí miliardy dolarů

Ocel se stává "normální" komoditou, okomentoval změnu obchodování šéf obchodního oddělení BHP Billiton Alberto Calderón. Pro tři největší těžaře kontrolující tři čtvrtiny světové těžby - kromě zmíněných BHB Billiton a Vale sem patří ještě Rio Tinto - to bude znamenat letos zvýšení zisku asi o pět miliard dolarů. Díky zvýšení cen asijským odběratelům zhruba na dvojnásobek.

Růst cen v Evropě a v Americe by měl být nižší. Dva největší výrobci oceli na starém kontinentu ArcelorMittal a Thyssenkrupp už varovali, že zvýšení ceny železné rudy bude mít "nevyhnutelně vliv na cenu v celém zpracovatelském řetězci, který končí u zákazníků".

Jinak řečeno, ocelárny hodlají zvýšené náklady přenést na své zákazníky. Pravděpodobně stejně budou postupovat i firmy, které používají ocel například na výrobu automobilů či domácích spotřebičů. Podle analytiků ceny oceli dál porostou i v létě. K tomu přispívá oživení světového hospodářství po finanční krizi a také to, že Indie, třetí největší vývozce železné rudy, zavedla vývozní cla na tuto surovinu.

Antimonopolní žaloby
Podle komentáře listu The Financial Times by ale bylo předčasné zcela odepisovat systém dlouhodobých kontraktů. Přinášely totiž oběma stranám velké výhody. Ocelárna se nedá jen tak vypnout nebo zapnout podle okamžité ceny rudy a dodávka s jistou cenou je výhodou. Pro těžaře je důležité mít dlouhodobě zajištěný odbyt, protože otevření nového dolu je velká investice. Momentálně jde sice cena železné rudy nahoru, což je výhodné pro těžaře, ale třeba loni výrazně poklesla. To se může opakovat.

Navíc nespokojení zákazníci se snaží omezit těžaře prostřednictvím úřadů. Evropští oceláři a automobilky napadli u komise nejen jejich současné chování, ale i připravovanou společnou těžbu BHP Billiton a Rio Tinto v Austrálii.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.