Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výrobcům šampaňského se nedaří, révu nechají raději shnít

Ekonomika

  14:30
PAŘÍŽ - Ekonomická krize dolehla i na pěstitele vína a stáčírny šampaňského ve francouzském regionu Champagne. Kvůli poklesu prodeje perlivého nápoje po celém světě se pěstitelé a stáčírny dohodli, že letos sklidí o 32 procent hroznů méně a nechají tak miliardy kuliček vína shnít na zemi.
šampaňské - ilustrační foto

šampaňské - ilustrační foto foto: Ondřej NěmecLidové noviny

Produkce lahví šampaňského se pak má snížit o 44 procent, uvádí v dnešním vydání list Wall Street Journal (WSJ).

Zpráva je jedním z dalších signálů toho, jak se omezení výdajů spotřebitelů dotýká sektoru s luxusním zboží. Pěstitelé vína v oblasti Champagne výrazně nesnížili objem sklizně hroznů od roku 1955, kdy byla úroda neobvykle vysoká.

Celosvětový prodej šampaňského by měl letos klesnout na 260 milionů lahví z 339 milionu lahví v roce 2007. V roce 2008, kdy začala ekonomická recese, se prodej snížil na 322 milionu lahví a zaznamenal první pokles od roku 2000, píše WSJ.

Rozhoduje cena
Podle asistentky manažera vinného sklepa Randolph Wine v Chicagu Jill Pientové se spotřebitelé nyní mnohem více orientují na cenu. Mnoho zákazníků tak přešlo od originálního šampaňského k levnějším šumivým vínům, jako je Pierre Delize Blanc de Blancs, jehož cena činí osm dolarů (asi 144 Kč) za láhev.

Největší prodejce šampaňského na světě, firma LVMH Möet Hennessy Louis Vuitton SA, za první pololetí zaznamenala pokles prodeje vína a šampaňského o 28 procent na 458 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy Kč). LVMH vlastní značky Möet et Chandon a Veuve Clicquot.

Pokud producenti nechtějí mít své sklepy plné neprodaných lahví, jsou nuceni přistoupit ke snížení objemu produkce. Rozhodnutí je však velmi kontroverzní. Francouzská vláda v loňském roce naplánovala rozšíření obdělávané půdy v Champagne, protože očekávala, že poptávka poroste, zvláště z Británie a USA. Region Champagne je jedinou oblastí na světě, která může používat název šampaňské.

Výroba se sníží
Sklizeň hroznů v Champagne má začít v příštích dvou týdnech. Nezávislí pěstitelé dodávají stáčírnám k výrobě až 90 procent ovoce. Objem sklizně určuje každým rokem nadřízený orgán, jehož členy jsou pěstitelé a stáčírny.

Až doposud se snažily obě skupiny získat co největší objem produkce a hrozny se nesklízely pouze v případě, že byly horší kvality.

Pro letošní rok výbor rozhodl, že objem sklizně bude činit 9700 kilogramů na hektar půdy. Loni to bylo 14.200 kilogramů na hektar. Poprvé pak bude letos stočeno do lahví pouze 82 procent produkce, zbytek se ponechá zrát v tancích nejméně další rok, dokud se prodej nestabilizuje. Výsledkem toho bude pokles produkce lahví o 44 procent. V loňském roce bylo naplněno 405 milionů lahví, dodal WSJ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!