Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vyšší mzdy nečekejte. Krize v Česku zůstává

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Krize ještě neskončila. Naznačují to zhoršená očekávání manažerů 205 velkých tuzemských podniků. Poukazují na zvyšující se rizika a náklady a kvůli tomu předpokládají i pomalejší růst mezd.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zatímco na konci března odhadovali například růst průměrné mzdy v průmyslu o 1,47 procenta, na konci června jsou jejich odhady o pětinu nižší, jen o 1,19 procenta. Vyplývá to z výsledku nejnovějšího šetření České národní banky a Svazu průmyslu a dopravy, které svaz zveřejní.

INFOGRAFIKA:


Pokud by se obavy průmyslníků naplnily, pak lidé v průmyslu, s výjimkou pracovníků automobilek a energetických podniků, mohou na podzim brát o stovky korun méně, než očekávali.

Automobilky a energetika jsou výjimky
Průměrná mzda v průmyslu na konci prvního čtvrtletí činila 23 030 korun. Pětinový pokles růstu sice znamená snížení jen o 65 korun, jde však o průměr. V něm jsou zahrnuty i mzdy 115 tisíc lidí v automobilovém průmyslu, které činí téměř 28 tisíc korun měsíčně a meziročně rostly o šest procent. Je reálné, že se toto tempo ještě zvýší.

Lídr mezi automobilkami, mladoboleslavská Škoda, totiž v pololetí zvýšila hrubý zisk meziročně o 81,3 procenta na 388 milionů eur, to je asi 9,38 miliardy korun. Stejné tempo růstu díky zvyšujícím se objednávkám, hlavně v Číně, očekává firma i ve druhém pololetí.

Průměr zahrnuje také 28 tisíc lidí v energetice, kde se mzda zvýšila o 8,5 procenta na více než 43 tisíc korun měsíčně. Na další milion pracovníků v ostatních odvětvích průmyslu pak podle odhadu manažerů zbývá stagnace nebo nižší tempo růstu mezd o sto až dvě stě korun měsíčně. Opatrná očekávání průmyslníků se nelíbí odborářům.

Odboráři jsou optimističtější
"Jsme přesvědčeni, že ekonomická situace firem nebude tak napjatá, jak zaměstnavatelé odhadují, obecně není důvod pro šetření na mzdách. Připomínám, že jsou uzavřené kolektivní smlouvy s určitými garancemi," řekl Josef Středula, předseda Odborové organizace KOVO.

ČTĚTE TAKÉ:


Odbory se budou bránit snižování tempa růstu mezd, protože kvůli vládním reformám se zvýší životní náklady pracujících, připomněl Středula. Vývoj mezd budou odbory podle něho posuzovat ne podle oborů či segmentů průmyslu, ale podle konkrétních firem. Nevylučuji individuální případy, budeme ale požadovat, aby firma svou špatnou situaci prokázala," dodal Středula.

Zpomalují i velké evropské ekonomiky
Pesimismus českých průmyslníků není v Evropě ojedinělý. Podle analýzy serveru Patria Online se zpomalení ekonomiky začíná dotýkat i jádra eurozóny, tedy Německa a Francie.

Potvrzují to vybrané statistiky za celou eurozónu, průzkumy obchodního prostředí německého institutu IFO i průzkum francouzského statistického institutu. Jejich růstové prognózy se blíží nule.

Stagnace průmyslu v eurozóně představuje pravděpodobně důsledek dluhové krize a jejího vlivu na podnikatelskou důvěru. Pokud tomu tak bude delší dobu, vzrostou obavy, že projekce nastartování růstu ve druhém pololetí jsou příliš optimistické, uvádí Patria Online.

"Očekávání firem se nelepší a jsou spíše opatrná. I navzdory relativně dobrému hodnocení prvního kvartálu očekávají mírné zlepšování zaměstnanosti až v roce 2012 a nejistotu ohledně vývoje zakázek v následujících šesti měsících," uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy.