Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vzniká generace otroků, Američané dluží za studia biliony

Ekonomika

  19:54
NEW YORK - Američané již za studia dluží rekordní téměř bilion dolarů (zhruba 18 bilionů Kč). Nesplacené studentské půjčky tak již ve Spojených státech objemem předčily dluh na kreditních kartách. Pro mladé lidi to může znamenat, že budou hledat zaměstnání a začínat kariéru s velkou finanční zátěží, uvedl dnes list USA Today.

Jak se naučit cizí jazyk? Najděte si někoho (školu, lektora, kamaráda), s kým dokážete v cizím jazyce debatovat. foto: Shutterstock

Američtí studenti si podle deníku nyní po zahrnutí inflace půjčují dvojnásobek toho co před deseti lety. Jen minulý rok si s pomocí různých federálních programů vypůjčili rekordních 100 miliard dolarů. Celkový dluh se v posledních pěti letech zdvojnásobil, což je v přímém kontrastu se snahou spotřebitelů snížit své dluhy za domy a na kreditních kartách ve stejném období, uvedl list.

O ČESKÉM ŠKOLNÉM ČTĚTE ZDE:

Mladí lidé podle něj budou začínat své životy hluboce zadlužení, což v budoucnu může ovlivnit nejen je, ale i celou ekonomiku. "Studenti, kteří si vypůjčili příliš, odkládají například nákup auta, domu, ale i svatbu a plození potomků," uvedl Mark Kantrowitz, který je vydavatelem poradenského webu FinAid.org.

Podle studenta Nicka Pardiniho, který o problému píše na svém blogu, pak studentské půjčky představují další kreditní bublinu. Tentokrát ale na ní prý neprodělají věřitelé, ale dlužníci. U studentských půjček jsou totiž mnohem větší možnosti exekuce než například u nesplácených hypoték.

Otročení za peníze

"Vznikne tak generace lidí otročících za mzdu," míní Pardini. Průměrný vysokoškolák si loni v USA půjčil 4963 dolarů, což bylo po zahrnutí inflace o 63 procent více než před deseti lety. Již v roce 2009 přitom vzrostl podíl lidí, kteří svou studentskou půjčku nedokážou splácet.

Zatímco v roce 2007 činil 6,7 procenta, o dva roky později to již bylo 8,8 procenta.

Studenti si ve Spojených státech na školné mohou půjčit jednak od federální vlády, jednak od soukromých institucí. Federální půjčky jsou ale výhodnější. Lidé je musejí začít splácet půl roku po ukončení studia.

Půjčku je přitom nutné splácet bez ohledu na to, zda student našel zaměstnání. Například v Británii lidé půjčku na školné splácejí, až když dosáhnou určité hranice příjmu. Britský model školného by měl v budoucnu podle ministerstva školství fungovat i v Česku.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha