Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

World press photo vyhrál snímek z Gazy, uspěl i český fotograf

Média

  12:25aktualizováno  13:33
PRAHA - Hlavní cenu na soutěži World Press Photo vyhrál švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter se snímkem zobrazujícím pohřeb dvou palestinských dětí, zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. V jedné z devíti kategorií získal první cenu fotoreportér ČTK Roman Vondrouš.

Vítězná fotografie soutěže World press photo. Na snímku z 20. listopadu 2012 nesou muži v Gaze těla dvou mrtvých dětí. foto: Dagens Nyheter - Paul HansenReuters

"Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, kterého může fotograf dosáhnout. Velmi si toho vážím," reagoval na zprávu o svém úspěchu Vondrouš, který uspěl v kategorii sportovní akce se sérií snímků z Velké pardubické.

Chen Wei Seng z Malajsie: fotografie zachycuje žokeje uvolněného a šťastného na konci nebezpečného běhu přes rýžová pole v průběhu býčích závodů v Batu Sangkar v Západní Sumatře. Snímek z 12. února 2012.
Maika Elan z Vietnamu: Fotografie zachycuje Phan Thi Thuy Vy a Dang Thi Bich Bay, které spolu byly jeden rok. Sledují televizi a odpočívají po studiu na škole Da Nang. Fotografie z 22. června 2012.

Mrtvé sourozence na Hansenově snímku, bratra a sestru, nesou muži na rukou. Síla snímku spočívá v sepětí a kontrastu mezi hněvem a zármutkem dospělých a nevinností obětí, poznamenala členka poroty Mayu Mohannaová z Peru. Loni hlavní cenu vyhrál snímek španělského reportéra Samuel Aranda z nepokojů v Jemenu, ztělesňující takzvané arabské jaro, tedy sérii revolucí proti autoritářským režimům.

Daniel Berehulak z Austrálie: série "Japonsko po vlně." Fotografie zachycuje borovice vyvrácené během tsunami, jimiž je posetá pláž Rikuzentaka. Foto ze 7. března 2012.
Jan Grarup z Dánska: série "Basketbal žen, Mogadišo, Somálsko." Na fotografii je ozbrojená stráž, kterou platí somálská basketbalová asociace, aby chránila basketbalový ženský tým při hře v Mogadishu. Fotografie z 21. února 2012.

Na vítězné fotografii žena zahalená do černého roucha, s nímž kontrastují bílé chirurgické rukavice na jejích rukou, drží v náručí zraněného příbuzného před provizorní nemocnicí v mešitě v Saná, zřízené po střetech demonstrantů s vládními jednotkami.

V jedné z nejprestižnějších novinářských soutěží bylo oceněno 54 fotografů ze 32 zemí. Podle předsedy poroty, viceprezidenta agentury AP Santiaga Lyona snímek roku i všechny další oceněné fotografie mohou sloužit jako solidní a zářný příklad síly a vlivu prvotřídní novinářské fotografie.

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v soutěži World Press Photo první cenu v kategorii Sportovní akce. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické.
Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v soutěži World Press Photo první cenu v kategorii Sportovní akce. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické.
Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v soutěži World Press Photo první cenu v kategorii Sportovní akce. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické.

Snímky z vítězné série českého fotografa Romana Vondrouše.

O pocty v 56. ročníku prestižní mezinárodní soutěže se letos ucházelo 5666 profesionálních fotografů ze 124 zemí, kteří porotě zaslali 103.481 snímků. Ocenění se udělují v kategoriích, jež zahrnují témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody. Vítěz každé kategorie obdrží za odměnu 1500 eur a autor fotografie roku dalších 10.000 eur.

Česká stopa na World press photo

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, se dokázali prosadit i další čeští fotografové. Hlavní cenu získal v roce 1958 sportovní a reportážní fotograf Stanislav Tereba za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář a voda.

O rok později dostal první cenu v kategorii žánrový snímek Vilém Kropp za snímek Provinilec, na němž zachytil dítě kárané v mateřské školce učitelkou. V roce 1986 získal druhou cenu v kategorii sport-série Zdeněk Lhoták se sadou 11 černobílých snímků z obvodní Spartakiády.

Světoznámý fotograf českého původu Antonín Kratochvíl zvítězil v roce 1997 v kategorii portréty-série se snímky amerického herce Willema Dafoea a v roce 2003 v kategorii reportáží se snímkem z barmského vězení a v kategorii příroda a životní prostředí, kdy porotu nejvíce zaujala jeho fotografie ženy prodávající maso v Kongu. Třetí místo v kategorii sportovní fotografie v roce 2004 obsadil Jan Šibík se snímkem nazvaným Tradiční indický zápas, na kterém zachytil indický zápas kuští.

V kategorii každodenní příběhy si třetí místo vybojoval v roce 2006 fotograf deníku Lidové noviny Michal Novotný za sérii snímků ze školy pro slepé v liberijské Monrovii.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!