Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Z Fukušimy se stává problém na dalších 40 let

Ekonomika

  18:35
TOKIO/PRAHA - Havárie jaderné elektrárny Fukušima se Japonsku prodraží. A také protáhne. Podle současných odhadů bude odstranění radioaktivních materiálů z elektrárny trvat až 40 let.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. foto: ČTK

Japonská vláda plánuje čtyři nefunkční jaderné bloky, které vyřadilo z provozu ničivé zemětřesení a vlna tsunami letos v březnu, odstranit ve třech krocích. V první fázi odveze vyhořelé palivo ze skladovacích bazénů, ve druhé pak zpevní tlakové nádrže reaktorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Odvážení roztaveného paliva z havarovaných bloků bude možné až ve třetí fázi po roce 2020. Situace je unikátní už tím, že žádná jaderná havárie ve světě dosud nepostihla tři jaderné bloky současně. Vzhledem k vysoké radioaktivitě v havarovaných reaktorech navíc bude nutné k odvážení paliva použít roboty.

Podle ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se zatím není možné k fukušimským reaktorům ani přiblížit. „Radioaktivita je tam natolik vysoká, že by vyřadila z provozu i automatizovanou techniku. Vyvážení roztaveného paliva je navíc velmi náročné, například po havárii na Three Mile Islandu v USA si to vyžádalo 15 let,“ zmínila Drábová.

Vlastníka elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) zřejmě čeká zestátnění. Ztráty jsou natolik vysoké, že se Tepco bez státní pomoci neobejde. Podle japonských médií bude vláda muset podniku poskytnout 13 až 38 miliard dolarů, tedy v přepočtu 250 až 750 miliard korun. Japonsko přitom - měřeno poměrem dluhu z HDP - patří mezi nejzadluženější země světa.

Tepco potřebuje peníze na odstranění škod a na kompenzaci, kterou bude vyplácet lidem postiženým havárií elektrárny. Pomoc zřejmě bude podmíněna vydáním prioritních akcií, které Tepco předá japonské vládě. Management podniku již požádal státní fond o poskytnutí částky 690 miliard jenů, což je v přepočtu 175 miliard korun, jež bude určena na odškodnění obětí katastrofy.

Jde o další peníze nad rámec 890 miliard jenů (asi 225 miliard korun), které vláda slíbila vyplatit v listopadu. Březnová přírodní pohroma vyřadila z provozu nejen fukušimskou elektrárnu. V současnosti dodává proud do sítě pouze šest z 54 japonských jaderných bloků. Ostatní vláda vyřadila z provozu kvůli bezpečnostním kontrolám po fukušimské havárii nebo jsou mimo provoz kvůli nutné údržbě a opravám.

Na jádru byla závislá třetina Japonska

Do počátku letošního roku pokrývaly jaderné elektrárny okolo 30 procent spotřeby elektřiny v Japonsku. Nyní, když je většina bloků mimo provoz, musí zákazníci s elektrickou energií šetřit.

Současně vzrostla závislost Japonska na dovozu zemního plynu a ropy - chybějící výkon totiž musejí nahrazovat plynové elektrárny a dieselagregáty. A to má negativní dopad na ceny elektřiny.

Premiér Naoto Kan, který požadoval konec provozu jaderných elektráren v Japonsku, skončil v září. Jeho nástupce Jošihiko Noda je naopak projaderný. Požaduje co možná nejrychlejší obnovení provozu odstavených jaderných bloků a podporuje také investice do nových reaktorů.

Autor: