Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mladí jsou bez práce, diplomy jsou jim na nic

Ekonomika

  7:00
PRAHA - „Můj původní plán byl strávit pár let v zahraničí a pak se vrátit domů do Řecka. Teď si ale představuji svůj život v zahraničí na dalších patnáct až dvacet let,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Leonidas Karakatsanis, doktor politických věd z University of Essex ve Velké Británii.
Mládež (ilustrační foto)

Mládež (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Případ mladého Řeka ukazuje na problémy, kterým čelí jižní Evropa, především Řecko a Španělsko. Mladí lidé - v obou zemích nemá půlka z nich práci - v lepším případě hledají štěstí jinde, v tom horším se rovnou hlásí o sociální dávky.

Jednou z mála možností, jak přečkat dobu nejistoty, představovalo relativně levné studium na vysoké škole. Vlády však osekávají i výdaje na vzdělání, Španělům se snižuje stipendium a řecké vysoké školy nemají v zimě ani na vytápění.

Španělé s diplomem narazili

„Když jdete na univerzitu, vytvoříte si velmi vysoká očekávání. Poté ji opustíte a střetnete se s realitou,“ řekl deníku Daily Telegraph Tomás Munoz, absolvent španělské Univerzity v Alicante.

Například mladí Španělé dlouhodobě spoléhali na to, že po vystudování budou zaměstnáni ve státní správě. Ve chvíli, kdy složili speciální zkoušku, měli s nadsázkou zajištěnou práci do konce života.

Mladí bez práce.

Magická formule, že vysokoškolský diplom se rovná stálé práci, přestala platit. A španělští studenti, často s diplomem z humanitních věd, nemohou najít uplatnění. A manuální práci většinou získají lidé z Chile nebo Kolumbie, kterým nevadí nižší plat.

Armáda „neetů“

Vysoký počet absolventů univerzit spojený se špatnou znalostí cizích jazyků tak způsobuje, že každého druhého španělského vysokoškoláka musí živit zejména rodiče, protože kvůli absenci předchozího zaměstnání nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Armáda takzvaných „neetů“ (not in education, employment or training - lidé, kteří nestudují, nepracují a nejsou na praxi) však představuje celoevropský problém.

Podle studie organizace Private Equity Foundation, jejímž posláním je snížit počet „neetů“, stojí každý mladý a nezaměstnaný člověk Velkou Británii zhruba 56 tisíc liber. Jejich počet překročil loni v listopadu jeden milion a celkový objem ušlých daní a vyplacených sociálních dávek se rovná 32 miliardám liber.

INFOGRAFIKA: Míra nezaměstnanosti mladých

Mladí bez práce.

Poradenská společnost McKinsey zase propočítala, že ekonomická ztráta z nezaměstnání tisíců mladých z arabských států dosahuje 40 až 50 miliard dolarů. Studenti bez perspektivy přitom představují pro budoucí vývoj společnosti velkou hrozbu. Mluví se o ztracené generaci, která v mladém věku nezíská potřebné pracovní zkušenosti a návyky, což může ohrozit koncept sociálního státu.

Nuda řešená drogami

Podle Mezinárodní organizace práce při OSN celosvětově v současnosti hledá práci 75 milionů mladých. Frustrace se projevuje také nárůstem kriminality. Například z některých řeckých vysokých škol se stala útočiště pro dealery drog - mezi studenty roste zájem a potírání překupníků je na školách složitější -a na akademickou půdu smí policie vstoupit jen se souhlasem rektora.

Problémy „neetů“ jsou často způsobeny nešťastně nastavenými zákoníky práce, které měly paradoxně trh reformovat. Například italské firmy tak mohou od roku 2003 rychle najímat i propouštět mladé pracovníky a poskytnout jim jen minimální benefity. Zákon, který měl zpružnit pracovní trh, však naráží na ustanovení ze 70. let, podle kterého mají naopak stálí zaměstnanci právo odvolat se k soudu, pokud jim propuštění přijde nespravedlivé. Jelikož soudy často rozhodují v jejich prospěch, je pro italské podniky výhodnější propouštět jen mladé.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!