Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Z ratingovek se stává nepřítel číslo jedna

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Snižování investičního hodnocení eurozóny vyvolává odpor proti ratingovým agenturám. Kritizuje je i Čína.

Stávku v Řecku provází výtržnosti - hořící dodávka s nápisem "Pověste nějaké bankéře" foto: Reuters

„Stane se to. Řecko je insolventní, takže zbankrotuje,“ prohlásil včera Edward Parker, šéf divize státních ratingů v agentuře Fitch. Ostré výroky, nekompromisní hodnocení, negativní prognózy. Mezinárodní ratingové agentury, které byly v minulosti obviňovány z toho, že svými letargickými hodnoceními napomohly rozvoji finanční krize, se „probudily“. Jejich výroky však vzbuzují v Evropě stále větší nespokojenost.

ČTĚTE TAKÉ:

Parkerova slova zazněla jen několik hodin předtím, než do Řecka dorazili zástupci EU a dalších mezinárodních institucí, aby vyjednávali o další finanční pomoci, která má pomoci bankrot odvrátit. Řecká vláda přitom musí přesvědčit občany o nezbytnosti úsporných opatření.

Načasování negativních výroků ze strany ratingových agentur je podivné, uvedl mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Reagoval tak na páteční oznámení agentury Standard&Poor’s snížit investiční hodnocení devíti zemím eurozóny včetně Francie. „Snížení ratingu přišlo ve chvíli, kdy se v eurozóně objevila celá řada pozitivních zpráv,“ řekl Bailly.

rat

 
Eurokomisař Olli Rehn označil agenturu Standard&Poor’s za „nástroj amerického finančního kapitalismu“. Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny, který je též členem Rady guvernérů Evropské centrální banky, označil snížení ratingu Rakousku za „politicky motivovaný čin“.

„Akce Standard & Poor’s byla agresivní a politicky motivovaná,“ řekl Nowotny. Rakouský státní tajemník Andreas Schieder zase ujistil, že rakouská vláda nebude na základě zhoršení ratingu jakkoliv měnit politiky v klíčovém bankovním sektoru.

Mezinárodní ratingové agentury se nedostávají do křížku se špičkovými bankéři a politiky poprvé. Americký ministr financí Timothy Geithner obvinil loni v srpnu Standard & Poor’s z „neuvěřitelného nedostatku informovanosti“ poté, co agentura vůbec poprvé v historii snížila rating Spojených států ze špičkové známky AAA na AA+.

Stalo se tak několik dní poté, co dohoda kongresmanů odvrátila americký bankrot. Standard & Poor’s ale uvedla, že americká vláda nepřijala dostatečná opatření k tomu, aby v následujících deseti letech snížila zadlužení země.

Krok Standard & Poor’s vyprovokoval i prezidenta Baracka Obamu, který se v následném projevu k národu pokusil relativizovat hodnocení ratingové agentury tvrzením, že Spojené státy by měly mít spíše (neexistující – pozn. red) rating AAAA.

Standard & Poor’s „vytočila“ i nedávného italského premiéra Silvia Berlusconiho, který loni v září prohlásil, že agenturu vedly ke snížení ratingu jeho zemi „spíše zákulisní novinové reportáže než skutečný stav věcí“.

Následně provedla finanční policie razii v některých italských kancelářích agentur Standard & Poor’s a také Moody’s. Policisté údajně zabavovali dokumenty, aby zjistili, zdali agentury svými hodnoceními nemanipulují s cenami akcií.

Po současném negativním hodnocení zesílilo v Evropě volání po omezení vlivu tří nejvýznamnějších ratingových agentur, tedy Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch. „Ratingové agentury musí být objektivními soudci, a ne zainteresovanými stranami... Je potřeba rychle jednat,“ řekl včera německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle vyzval, aby byla vytvořena konkurence anglo-americkým ratingovým agenturám. Podle Westerwelleho by mohla vzniknout nezávislá evropská ratingová agentura, která by fungovala po vzoru respektované německé nadace Warentest, která hodnotí a porovnává kvalitu zboží a služeb.

Kritika Standard&Poor’s za negativní hodnocení eurozóny zazněla i z Číny. Státní tisková agentura Nová Čína zpochybnila načasování snížení ratingu devíti zemím. „Snížení ratingu, byť obsahuje i některé oprávněné obavy, vzbuzuje nové pochybnosti o důvěryhodnosti ratingových agentur,“ napsala Nová Čína. Francii a Itálii ale snížila již počátkem prosince rating i čínská agentura Dagong.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...