Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za falšování účtenek hrozí v Číně trest smrti. Je to 'mazivo' korupce

Ekonomika

  7:00
SANGHAJ - Aby člověk začal chápat rozsáhlou čínskou podzemní ekonomiku, stačí mu navštívit některé nádraží v Šanghaji a sledovat, jak pouliční prodavači otevřeně nabízejí falešné účtenky, píše americký list The New York Times.

Proti sobě dnes a denně můžeme vidět pohádkově bohaté a neskutečně chudé obyvatele, skvostně nové a špinavé staré čtvrti foto: Kamila Pálová

"Fa-pchiao, fa-pchiao," (účtenky, účtenky), vyvolává jeden z prodavačů na šanghajské železniční stanici, kde je obchod s těmito papírky více či méně otevřený. "Paragony! Paragony!" křičí asi třicetiletá žena u stanice v jižní části Šanghaje na kolemjdoucí, zatímco si opodál hrají její dvě malé děti.

"Prodáváme všechny druhy prodejních a příjmových dokladů." Kupující je využívají k obcházení daní a podvádění zaměstnavatelů. A také v zemi prošpikované korupcí slouží jako "mazivo" schémat, jak podplatit úředníky a obchodní partnery. Vyrábět je a používat, je v Číně nelegální.

Někteří lidé za to byli i popraveni. Ale poptávka je tak velká, že se překvapivé množství těchto transakcí odehrává přímo na veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to tak všudypřítomné, že se nechávají podvést i auditoři nadnárodních korporací. Britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline se stále ještě snaží přijít na to, jak dokázali její čtyři vysocí představitelé v Číně předložit falešné paragony a zpronevěřit miliony dolarů během posledních šesti let.

Policie uvedla, že část takto získaných peněz posloužila jako úplatky pro lékaře, nemocnice a vládní činitele.

Falešná faktura na stavební projekt za miliony

Nápisy vyvěšené po celé Šanghaji nabízejí všechny druhy falešných účtů: cestovní stvrzenky, potvrzení o pronájmu, spoustu účtenek za materiál či doklady o zaplacení daně z přidané hodnoty. Reklamy na fa-pchiao lidem chodí faxem i prostřednictvím SMS na mobilní telefony.

Na oblíbeném čínském obchodním internetovém serveru Taobao.com dokonce prodejci nabízejí na falešné účtenky speciální slevy a slibují doručení ještě téhož dne.

ČTĚTE TAKÉ:

"Účtujeme si podle procent, pokud člověk potřebuje fakturu na velkou sumu peněz," uvedl anonymně jeden z prodejců. Poplatek pro něj je v takovém případě dvě procenta z hodnoty faktury, dodal, zatímco další prodavač se chvástal: "Jednou jsem tiskl faktury v celkové hodnotě 16 milionů dolarů na stavební projekt!"

Padělatelé jsou rafinovaní

Odhalit falešné nebo upravené účtenky je v Číně výzvou jak pro výběrčí daní, tak pro malé podniky i státní firmy. Spolehlivé odhady toho, kolik peněz se v tomto obchodu točí, neexistují. Navíc úměrně tomu, jak bobtná, roste a vylepšuje se čínská ekonomika, se zlepšují i možnosti a schopnosti místních padělatelů.

V sázce jsou značné daňové zisky či ztráty, a proto čínská vláda pravidelně vyhlašuje veřejné kampaně proti padělání a padělatelům účtenek. V roce 2009 úřady oznámily, že zadržely při jednom ze zátahů 5134 lidí a uzavřely 1045 míst, kde se falešné faktury, účtenky a další doklady vyráběly.

O rok později úřady ohlásily, že "rozdrtily" 1593 zločineckých gangů a provedly zátah ve 74 833 podnicích a firmách, které padělané účetní doklady vládě předložily.

Trest smrti podvodníky neodradí

V jednom z největších letošních případů skončil ve vězení podnikatel z provincie Če-ťiang za to, že pomohl 315 společnostem s daňovými úniky v hodnotě milionů dolarů tím, že jim poskytl falešné faktury.

Trest smrti za stejný trestný čin čeká na vládního úředníka jménem Liou Pao-lu ze severozápadní čínské provincie Kan-su. Letos v únoru byl odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem za používání falešných účtenek, aby zpronevěřil miliony dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Jakkoli mohou tyto zátahy znít drsně, podle odborníků jsou často neúčinné. Jednou z příčin je skutečnost, že se aktivity na černém trhu účastní i sami vládní činitelé. V roce 2010 uvedl Národní auditorský úřad, že přistihl ministerstva ústřední vlády, jak s pomocí falešných faktur zpronevěřila 21 milionů dolarů.

A státní zaměstnanci, ať už pracují pro vládní úřady či vládou vlastněné firmy, jsou stejně ochotní jako kdokoli jiný zvýšit si své příjmy s pomocí falešných účtenek. "Jejich platy jsou relativně nízké," řekl profesor politologie Wang Ju-chua. "Tak si je vylepšují s pomocí proplácení výdajů. To je těžké kontrolovat."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!