Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za policejní razií v ČEZ a J&T stojí letitý spor o hnědé uhlí

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Na scénáři kontroly v sídlech energetického giganta ČEZ a finanční skupiny J&T je jasně čitelný rukopis jejich dlouholetého rivala firmy Czech Coal. „Dokumenty, které kontroloři předložili, zřetelně vychází z pera Czech Coal.“ Takto pro LN popsal razii zdroj z ČEZ, který je dobře obeznámený s průběhem kontroly, ale nepřál si být jmenován.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) foto: ČTK

Celý spor se točí kolem transakce z letošního července. Tehdy skupina J&T ve spojení s elektrárenskou společností ČEZ koupila od britské firmy International Power jednu z největších tepelných elektráren Opatovice (International Power Opatovice).

To se ale nelíbilo přední těžební společnosti Czech Coal, která sama chtěla elektrárnu koupit a zajistit tím odbyt pro své hnědé uhlí. Tuto transakci následně napadla u tuzemského i evropského antimonopolního úřadu.

Podle rozboru Czech Coal případné spojení ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu, stejně jako zájmy spotřebitelů. "Nelze už dále přehlížet rozmach oligopolní moci na českém energetickém trhu, která má navíc v zádech stát jako většinového vlastníka dominantní společnosti ČEZ," řekl tehdy předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.

"Společný postup uvedených skupin může dále prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí," dodal.

"Magický energetický trojúhelník"

Podle smlouvy z července má skupin a J&T získat všechna aktiva International Power Opatovice, akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu, vše za zhruba 22,5 miliardy korun. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ.

Prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T nedávno Úřad na ochranu hospodářské soutěže bez podmínek schválil.

"Litujeme, že jsme společnosti International Power nemohli předložit naši nabídku, která přitom byla konkurenceschopná. Případ společného postupu skupin ČEZ a J&T považujeme za nepříznivý pro český i evropský trh a zákazníky," dodal Petr Pudil.

Šetření zástupců komise v sídle firmy J&T včera potvrdil mluvčí společnosti Petr Málek. Podle něj kontroloři navštívili kanceláře Energetického a průmyslového holdingu, což je dceřiná firma J&T a PPF.

Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu, která se může vyšplhat až na miliardy korun. Brusel nicméně upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily.

Více o razii v ČEZ a o sporech s Czech Coal najdete ve středečním vydání deníku