Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

ŽABŽA: QE2 aneb krása akronymů…

Ekonomika

  9:33
V poslední době jsou ekonomická média plná zkratek, jejichž význam je obyčejnému smrtelníkovi často neznámý. Jedním z těch novějších je QE2. Zavilí monarchisté vám budou tvrdit, že jde nepochybně o zkratku Queen Elizabeth II. Zarytí námořníci se budou naopak hádat, že jde o popis lodi Queen Elizabeth. A centrální bankéři od boku vypálí spojení "kvantitativní uvolňování", v angličtině "quantitative easing". Kdo je britská královna, víme, loď si také představit umíme, takže zbývá osvětlit poněkud nestravitelný termín kvantitativní uvolňování.
Peněženka s eury (ilustrační foto)

Peněženka s eury (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V podstatě jde o měnovou politiku, která má za úkol zvýšit hladinu rezerv bankovního sektoru a podpořit tak nepřímo ekonomickou aktivitu. Princip je velmi jednoduchý. V prvním kroku centrální banka vytvoří pomyslný účet, který kredituje penězi vytvořenými "ze vzduchu". Vzhledem k tomu, že jde o peníze brané "odnikud", může tento účet dosahovat jakékoliv velikosti. Následuje krok dvě, kdy centrální banka za tyto virtuální peníze od bank a finančních institucí nakupuje "reálná" aktiva, zejména dluhopisy. Cílem je zvýšit objem rezerv v bankovním sektoru.

A rizika? Buďto bude tato politika přespříliš úspěšná a přivodí hyperinflaci, nebo naopak nezabere a banky získané peníze použijí na posílení svých bilancí s tím, že do ekonomiky se skutečně dostane jenom malá část takto "vytvořených" prostředků. Proč se však tištění peněz vzletně nazývá "kvantitativní uvolňování"? Kvantitativní proto, že se nominálně vytvoří specifický objem peněz. A uvolňování proto, že se nominálně bankám uvolní ruce pro půjčování peněz. Problém je, že Japonsko kvantitativně uvolňuje již cca 10 let, a pořád nic…

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!