Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Žadatelé o práci si dělají videovizitky. V Česku nový trend naráží

Ekonomika

  20:12aktualizováno  20:19
PRAHA - V době, kdy na jedno pracovní místo v České republice připadá 40 žádostí, je dobré na sebe nějakým způsobem upozornit. S vysokou nezaměstnaností však bojují i ostatní státy na Západě. I proto se pomalu začínají prosazovat nekonvenční způsoby životopisu, jako třeba ve formě videa na serveru YouTube.
Pracovní pohovor (ilustrační foto)

Pracovní pohovor (ilustrační foto) foto: Shutterstock

 V Česku k tomuto způsobu prezentace však panuje značná skepse.

Pokud chce na sebe žadatel o práci v USA či ve Velké Británii upozornit a vystoupit tak z davu, může mu velice dobře pomoci vytvoření krátkého životopisu ve videoformátu.

Sedí za stolem a "vypichuje" své schopnosti
To potvrzuje i zkušenost Brita Graema Antonyho. Když se stěhoval z Manchesteru do Londýna, potřeboval nutně sehnat práci v oblasti public relations. Vytvořil si proto na YouTube svůj životopis.

Jak zvýšit svůj profesní úspěch prostřednictvím internetuPokračování infografiky

Na videu Graeme Antony sedí za stolem a "vypichuje" své schopnosti a ke konci videa se objeví odkazy, které by k jednotlivým bodům měly poskytnout mnohem více informací. Jak sám říká: "Ukázalo to moji osobnost, jako žádný papír nemůže. Mělo to takový ten wow efekt."

Faktem je, že tento způsob životopisu zapůsobil a londýnská agentura Frank PR Graema Antonyho najala.

Češi se drží zpátky
Čeští personalisté jsou však k tomuto způsobu sebeprezentace lehce zdrženliví.

"V Česku jsem v tomto ohledu velmi konzervativní, tyto postupy, které na západě vyvolávají wow efekt, působí u nás naopak spíše jistý pocit roztrpčení. Ti personalisté, kteří na to budou muset koukat, mohou mít pocit, že se daný jedinec vytahuje, a nebudou mu proto věřit," zdůvodnil nevýhody vizuálních životopisů personální ředitel společnosti AutoCont CZ Filip Černý.

Ředitel ještě dodal: "V Čechách máme etiketu, na kterou se tady hraje. Osobně mě spíše zaujme člověk, který mi v psaném životopisu vypíchne hlavní body, jako jaká byla jeho hlavní role ve firmě a za co měl odpovědnost. Tedy co vlastně umí. Než aby mi to říkal do videa."

Zakladatel společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz, Libor Malý uvádí jako hlavní důvod, proč videoživotopisy u nás nemohou být moc úspěšné, čas.

"Představte si , že vám přijde 50 životopisů a deset videí o délce 15 minut. Kdo se na to má dívat?" Avšak připouští, že pokud by lidé dokázali udělat krátkou videovizitku, která by nahradila dnes tolik používanou fotku žadatele, mohlo by to být i k dobru věci.

Sociální sítě jsou pro headhuntery ráj
Další oblastí, která je již dnes plně zakořeněná v oblasti získávání nových pracovních míst nebo i třeba případných budoucích manažerů, jsou sociální sítě.

Tentokrát však není řeč o světoznámé síti Facebook, i když i ta může občas k podobným aktivitám sloužit. Sociální síť, která je silně spjatá s trhem práce, je server LinkedIn. Ta dokonce pro profesionální headhuntery znamenala zásadní zlom.

LinkedIn

Umožnila jim totiž získat databázi kontaktů, které by jinak firmy působící v oblasti executive search sháněly roky. Právě kontakty a reference na jednotlivé manažery jsou klíčem k úspěchu firem, které v headhuntingu působí.

"LinkedIn mi umožňuje být v kontaktu s více než 820 topmanažery. Díky těmto kontaktům mohu mít přístup k více než 6,2 milionu krátkých životopisů manažerů z celého světa. Něčeho podobného by i firma, která v oboru executive search působí desítky let, bez sociálních sítí typu LinkedIn nejspíše nikdy nedosáhla" potvrzuje hlavní výhody sociálních sítí český headhunter Jan Brázda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!