Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zájemcem o českou Telefóniku je Kellnerova PPF, potvrdili Španělé

Ekonomika

  10:32aktualizováno  11:20
MADRID - Španělská telekomunikační společnost Telefónica jedná o prodeji svého podílu v české divizi Telefónica Czech Republic s investiční skupinou PPF. Firma ovšem dodává, že zatím není jisté, zda dosáhne dohody. Cena akcií české divize se ráno vyšplhala na devítiměsíční maximum.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. foto: ČTK

"Jednání s PPF jsou v pokročilé fázi, ale dosud není rozhodnuto," řekl agentuře ČTK zdroj blízký PPF. "Stále platí to samé - spekulace nekomentujeme," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Telefónica v oznámení uvedla, že nyní zkoumá různé strategické možnosti pro českou divizi. Zpravodajské agentury již v pondělí informovaly, že Telefónica chystá prodej svého devětašedesátiprocentního podílu v divizi, jehož hodnota činí zhruba 3,6 miliardy dolarů (68 miliard korun). Za nejpravděpodobnějšího kupce označily skupinu PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.

Česká jednička

Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je nyní rovněž na trhu v České republice. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením, což ji už donutilo k prodeji některých aktivit. Společnost navíc čelí negativním dopadům dluhové krize v eurozóně na poptávku.

"Telefónica zkoumá strategické možnosti v souvislosti se svým podílem v divizi Telefónica Czech Republic, což zahrnuje rozhovory s investiční skupinou PPF," uvedla Telefónica ve zprávě pro akciový trh.

Podle analytiků by si Telefónica prodejem podílu uvolnila kapitál na jiné transakce a snížení dluhu. "Prodej tohoto majetku by mohl dávat smysl, protože by Telefónice zajistil větší flexibilitu při zvažování příležitostí k fúzím a akvizicím, a to jmenovitě v Brazílii, kde by mohla využít možného prodeje divize TIM Brasil firmou Telecom Italia," uvedla podle agentury Reuters makléřská společnost Espirito Santo.

PPF se nedávno vzdala účasti v aukci kmitočtů ČTÚ pro rychlé mobilní sítě LTE, která by jí umožnila vstoupit na trh jako čtvrtému operátorovi. Důvodem byla podmínka, že by dalších 15 let nemohla koupit žádného dalšího majitele kmitočtů, tedy pravděpodobně ani jednoho ze tří současných operátorů včetně Telefóniky.

Klesající zisk

Telefónica CR měla v pololetí zhruba 5,1 milionu klientů, kteří si předpláceli bezdrátové služby, a dále asi 1,4 milionu pevných linek. Zároveň vlastní dceřiného mobilního operátora na Slovensku.

Skupině klesl v prvním pololetí čistý zisk o 26,5 procenta na zhruba 2,4 miliardy korun. Konsolidované výnosy z podnikání se snížily o pět procent na 23,9 miliardy korun.

Autoři: ,