Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zakaria volá po změně daní v USA. Za vzor dává Česko

Ekonomika

  17:37
NEW YORK - Daňový systém v USA je složitý, plný výjimek a příliš vysává bohaté. Sazby jsou dokonce progresivnější, než v tradičně rovnostářské Evropě. Ve svém komentáři to píše přední americký politolog Fareed Zakaria, přičemž jako vzor země, která s úspěchem zavedla rovnou daň uvádí Česko.

Americký publicista Fareed Zakaria na konferenci Forum 2000 v Praze. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Zakaria vysvětluje že americký systém je progresivnější než evropský, který přitom liberálové předkládají jako vzor sociální spravedlnosti. Známý americký publicista Fareed Zakaria to uvedl v komentáři na webu televize CNN.

ČTĚTE TAKÉ:

Federální vláda totiž získává asi 43 procent svých daňových výnosů z daní z příjmů jednotlivců ve srovnání s pouhými 29 procenty v Německu a 22 procenty ve Francii. V Evropě zbytek dorovnává inkaso z DPH, což je ovšem vysoce regresivní daň, protože chudší ji platí vyšší procentem ze svých příjmů než bohatí. Zakaria připomíná, že USA jsou jedinou bohatou zemí světa, která nemá celonárodní daň ze spotřeby.

Češi - vzor inovací proti korupci

Zakaria se přimlouvá za jednodušší a "plošší" daňové sazby a zejména za zrušení tisíců výjimek, které jen živí korupci. Za vzor dává země jako Česko a Estonsko, které "inovovaly a se značným úspěchem zavedly rovnou daň".

Americký daňový systém je výrazně progresivnější než evropský, protože se příliš opírá o daně z příjmu. Sazby daně z příjmu by se měly dramaticky snížit, klesnout by měly i firemní daně a výpadek by měla nahradit celoamerická daň ze spotřeby, například v podobě daně z přidané hodnoty, navrhuje žurnalista, který se označuje za centristu a v roce 2008 osobně podpořil kampaň nynějšího prezidenta Baracka Obamy.

Zakaria, jehož časopis Forbes označil za jednoho z nejvlivnějších levicových liberálů v amerických médiích, se tak ostře odchýlil od linie prosazované Obamou. Ten před prezidentskými volbami žádá výrazné zvýšení daní pro bohaté, což označuje za věc spravedlnosti a lék na hluboce deficitní veřejné finance. Obama vede s podporou miliardáře Warrena Buffetta populistickou kampaň pod heslem "bohatí musí platit spravedlivý podíl".

Zakaria však poukázal na to, že bohatí Američané už platí o dost více než "spravedlivý podíl". "Studie OECD ukázala, že deset procent Američanů s nejvyššími příjmy platí z celkového výnosu daně z příjmu 45,1 procenta, tedy větší podíl než platí horních deset procent v jakékoli z dalších 24 zkoumaných zemí. V Německu platí 31 procent, ve Francii 28 procent," uvedl Zakaria.

Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...