Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zákaz spekulací v Německu otřásl trhy, akcie prudce padají

Ekonomika

  11:17aktualizováno  14:23
LONDÝN - Akcie na západoevropském trhu začaly dnes výraznými ztrátami. Investory znepokojil úterní nenadálý krok Německa, které zakázalo spekulace na pokles citlivých cenných papírů, a ve strachu z dalšího zvýšení nejistoty v krizí ohrožené eurozóně se zbavovali zejména akcií evropských bank.

Německo zakázalo spekulace, trhy jsou nervózní. foto: Shutterstock

Čtěte více:


Přední evropský index FTSEurofirst 300 oslabil o 1,5 procenta na 1011,33 bodu. V úterý index posílil o 1,3 procenta a přerušil dvoudenní pokles. Proti počátku roku ztrácí index zhruba tři procenta.

EU je zaskočena, Francie zuří

Úterní německé rozhodnutí zakázat spekulace na pokles některých akcií a vládních dluhopisů zaskočilo nejen
finanční trhy a investory, ale i partnery v Evropské unii. Ukázalo se totiž, že vláda v Berlíně svůj plán s EU ani jednotlivými členskými zeměmi nijak nekonzultovala.

Evropská komise doporučila zemím EU, aby podobné
kroky koordinovaly s ostatními, a Paříž dala otevřeně najevo, že je
jednostranným krokem Berlína uražena, a k německým opatřením se proto nepřipojí.

Mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová potvrdila, že ministři financí EU na úterním zasedání Ecofinu o německém rozhodnutí zakázat prodeje nakrátko
nic nevěděli. Komisař pro vnitřní trh a finanční regulaci Michel Barnier vyjádřil lítost, že německé kroky nebyly koordinovány na evropské úrovni.

"Je důležité, aby členské státy jednaly společně a abychom budovali evropský režim, který by bránil regulačním arbitrážím a roztříštěnosti," řekl Barnier. Dodal, že o německých krocích by se mělo diskutovat na
pátečním zasedání ministrů financí EU.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble bránil krok Berlína tím, že vlastně předjímá nová evropská pravidla, o nichž se v úterý na Ecofinu mluvilo. Francie však dala najevo, že po jednostranné německé akci žádný takový krok neplánuje.

"Připadá mi, že se o tom mělo alespoň diskutovat s členskými státy, jichž by se toto opatření mohlo týkat," prohlásila
francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová. "Proto neuvažujeme, že bychom tato opatření následovali," dodala.

Německo v úterý zakázalo "nahé" prodeje nakrátko, to znamená čisté spekulace na pokles bez vlastnění podkladových aktiv, u akcií desítky německých finančních institucí, u vládních dluhopisů zemí eurozóny i pojištění dluhopisů.

Berlín opatření přijal den před projednáváním plánu finanční stabilizace eurozóny v sumě celkem 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč) v parlamentu. Levicová opozice tam trvá na přijetí opatření proti "spekulantům", kteří podle politiků mohou za prohlubování řecké dluhové krize.

Nervozita roste
Opatření zvýšilo nervozitu trhu z nepředvídaných kroků evropských politiků v jejich snaze zabránit šíření krize po celé eurozóně. Investoři tak opět utíkají od rizikovějších aktiv včetně eura a uchylují se do bezpečí dolaru a jenu nebo k dluhopisům nejbezpečnějších zemí jako Německo nebo USA. Výnos dvouletého německého dluhopisu dnes ráno klesl na rekordní minimum 0,444 procenta.

Analytici se obávají, že zákaz spekulací na pokles napodobí ostatní evropské země, což povede k vyschnutí obchodní likvidity a tím k ještě prudším pohybům kurzů. Kdyby zůstal tento krok omezen na Německo, měl by jen symbolický význam, protože obchodování se může snadno přemístit jinam.

"Je možné, že Francie a další budou následovat. Eurozóna trpí stihomamem, že spekulanti ji chtějí poškodit," řekl agentuře Reuters analytik britské banky RBS Harvinder Sian.

"Domnívám se, že zákaz na takzvaný naked short selling budou prosazovat i ostatní země, protože jen v Německu by to postrádalo smysl," řekl ČTK hlavní analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček. Podle něj jde o preventivní kroky a pokus omezit spekulativní obchody, které umocňují volatilitu daných instrumentů. Snahu o regulaci ale trhy vnímají vždy spíše negativně.

Ironií je, že zákaz, který dnes vstoupil v platnost, pokles akcií německých bank nijak nezastavil a ještě jej prohloubil. Akcie Deutsche Bank, která je jednou z deseti institucí chráněných před spekulacemi na pokles, začaly propadem o zhruba dvě procenta. Index evropských bank STOXX Europe 600 ztrácel na počátku dne 2,1 procenta.

Klesá i cena zlata a drahých kovů

Ceny zlata a dalších kovů v Evropě klesly podobně jako jiná aktiva kvůli úternímu německému rozhodnutí zakázat spekulace na
pokles cen některých akcií a vládních dluhopisů. Situaci ovlivnila i
kancléřka Angela Merkelová prohlášením, že je euro v ohrožení.

Ceny platiny a palladia klesly nejníže od konce března a stříbro je na minimu za jeden týden. Cena zlata se dnes v Londýně snížila na 1205,15 dolaru za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), když úterý v New Yorku zavírala na 1219,70 USD. "Neochota riskovat je, myslím, dnes ve hře," uvedl šéf obchodování ženevské
společnosti MKS Finance. "Skupina kovů kolem platiny a stříbra tím značně utrpěla," dodal.

Podle něj by se zlato mělo udržet nad 1200 dolary za unci. Předpokládá se, že zlato bude jako jistější investice v nejistých dobách stále přitahovat zájem. Během dne zlato kleslo až na 1201,95 USD s prodejem jiných aktiv, protože důvěra v euro ochabla.

Cena stříbra klesla na 18,48 dolaru z 18,90 USD a platina oslabila o čtyři procenta na 1600,50. Palladium oslabilo o sedm procent na 460,48 USD, když se minulý měsíc dotklo dvouletého maxima 570,50 USD, napsala agentura Reuters.


Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha