Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zameškané hovory prý mohou vyluxovat peněženku

Ekonomika

  15:09
DILLÍ - Pokud máte ve zvyku volat zpátky na čísla ze "ztracených" hovorů na mobilním telefonu, pak je na čase, abyste toho nechali, napsal na svých internetových stránkách list Daily Mail.
Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezinárodní kriminální kartel zapojený do loterijních podvodů shrábne peníze, když na tato zpoplatněná čísla - vedoucí většinou do zahraničí -
zavoláte zpátky. 

V některých případech tajně spolupracují nebo přivírají oči dokonce i oficiální poskytovatelé služeb, aby měli podíl. Ještě víc znepokojující je
ale to, co vyšlo najevo nedávno: že tito pochybní operátoři mohou dokonce i naklonovat SIM kartu, když jim jednoduše zavoláte zpátky.

Díky tomu pak přeprogramují jiný telefon na unikátní elektronické sériové číslo telefonu volajícího a mohou telefonovat na jeho účet.

Je klonování SIM karet možné? Podle expertů ne

Vybílené bankovní účty

U toho se ale podvodníci nezastaví. Mohou se také dostat k podrobnostem o finančních transakcích, stejně jako k těm, které byly s pomocí telefonu provedeny. A výsledkem je, že mohou vybílit také bankovní účty volajícího.

"Nikdy nevíte, jak vaše SIM karta může být využita. Mohou ji dokonce používat mezinárodní zločinecké gangy pro kriminální aktivity. Indičtí telekomunikační operátoři jsou si těchto problémů vědomi, ale s ohledem na neexistenci striktních informačních a technologických zákonů nemůže být nikdo volán k odpovědnosti, pokud je zákazník podveden," řekl indický odborník na kybernetické právo Pavan Duggal.

ČTĚTE TAKÉ:

S ohledem na to, že mobilní transakce jsou budoucností bezhotovostních
plateb v Indii, vnímají velcí indičtí telekomunikační operátoři tento podnikatelský model jako potenciální zdroj zisků. Ale během tohoto procesu mohou vystavovat své klienty finančním podvodům.

Nejohroženější jsou venkované

Nejsnazším terčem jsou uživatelé mobilních telefonů z menších měst, protože nemají nejmenší tušení o tom, že SIM karta jejich telefonu jde naklonovat jednoduše tak, že zavolají zpátky na nepřijatý hovor. Uživatelé mobilů pak netuší, že jejich SIM karta byla naklonována nebo napíchnuta, dokud nedostanou zprávu o ohromné provolané sumě nebo o výběru peněz z bankovního účtu.

Podle Duggala zavolání na jakékoli pochybné číslo skončí pro volajícího
přinejmenším ztrátou několika set rupií. Podobné podvržené hovory podle něj přicházejí ve značném počtu, zvláště pak z Pákistánu, České republiky a západoasijských či afrických zemí včetně Nigérie. Pochybné hovory ale mohou pocházet i přímo z Indie - jen jsou přesměrovány přes zahraniční čísla, dodal.

"Je zjevné, že telekomunikační operátoři v těchto zemích jdou na ruku
(podvodným) spolkům. Tito operátoři se také dělí o zisk. Volání jde na placená čísla vydávaná telekomunikačními společnostmi v daných zemích. A zavolat na ně stojí velké peníze. Poplatek může být 100 nebo 150 rupií (asi 40 až 60 korun) za minutu i víc," dodal Duggal.

Podvodné hry

V Indii se pak několik telefonních operátorů zapojilo do televizních her,
jejichž výsledkem jsou vysoké telefonní účty. Podstatou jsou jednoduché
otázky běžící na obrazovce domácích televizních kanálů, kde mají volající odpovídat na takové věci, jako je poznat jméno filmové hvězdy nebo jiné slavné osobnosti. Telefonát je ale zpoplatněný 16 až 30 rupiemi za minutu.

"Na těchto číslech pořád čekáte," vysvětlil Duggal. "Čas hovoru vám začne běžet okamžitě, jak se spojíte, ale neustále jste nuceni čekat. Obyčejný hovor tak může přijít na 100 rupií i víc," dodal. "Při tomto procesu se telekomunikační operátor, televizní kanál a provozovatel programu podělí o zisk."

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.