Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko bez slunce? Zatím je to pro nás katastrofa, bědují solární baroni

Ekonomika

  17:12
PRAHA - Slunečního svitu si letos Češi zatím příliš neužili. Oproti loňsku je jaro převážně zatažené. Nedostatek slunečních dnů trápí zejména majitele fotovoltaických elektráren, které v posledních letech zaplavily Česko. Celkový propad výroby elektřiny ze slunce dosahuje až 40 procent oproti začátku roku 2012.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

„Letošní rok je pro fotovoltaiky prozatím skutečnou katastrofou,“ uvedl pro server Lidovky.cz Michal Sochor z Aliance fotovoltaických elektráren. Podle něj jsou rozdíly ve výrobě od začátku roku o desítky procent nižší než loni.

ČTĚTE VÍCE:

Současné počasí je podle sdružení pro solárníky likvidační. „Podle přesných čísel dosahuje celkový propad výroby až 40 procent oproti loňskému roku. V podstatě pro všechny provozovatele fotovoltaických elektráren, kteří mají projekt zaúvěrovaný, je tato situace bojem o přežití,“ dodává Sochor.

Aliance fotovoltaických elektráren zastřešuje několik podobných sdružení a vznikla jako reakce na ostré výroky politiků adresované právě majitelům solárních elektráren. V posledních dnech totiž pro silná slova o parazitech a tunelářích nechodí daleko jak premiér Nečas tak prezident Miloš Zeman. ČTĚTE VÍCE

ČEZ: Pokles je, ale sezona teprve začala

Obavy o budoucnost solárního byznysu však mírní státní energetický kolos ČEZ, který je největším provozovatelem slunečních elektráren v Česku. „Solární sezona“, kdy je produkce elektřiny nejvyšší, totiž v květnu teprve začala a trvat bude až do září.

Solární elektřina 2013
MĚSÍCVÝROBA
leden25 % loňska
únor50 % loňska
březen70 % loňska
duben80 % loňska
květen50 % loňska
zdroj: AFE

„Vzhledem k tomu, že většina této etapy je stále ještě před námi, je zatím jakékoli hodnocení dopadů klimatu na celkovou produkci v roce 2013 zavádějící a více než předčasné,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Konkrétní propad výroby ČEZ zatím vyčíslit nehodlá. Už teď je ale zřejmé, že letos pro solárníky slunce nesvítí. „Letošní intenzita slunečního osvitu jako ukazatel klíčový pro výrobu ve fotovoltaických elektrárnách není samozřejmě zdaleka optimální a nesnese srovnání s uplynulými dvěma lety,“ dodává Schreier.

Česko pod mrakem

Letošní rok je mimořádně chudý na slunce, nepříznivé statistiky zřejmě nevylepší ani deštivý květen. Například v Praze-Ruzyni bylo od začátku roku do 17. května jen 80 hodin, kdy byla obloha zcela bez mraku, o dva roky dříve to přitom bylo za stejné období 417 hodin.

Nadprůměrnou oblačnost způsobuje častý výskyt tlakové níže. Její příčiny jsou ale neznámé. Množství slunečního svitu bylo první čtyři měsíce letošního roku pod průměrem, květen ještě není zpracován, ale zřejmě bude také silně podprůměrný.

Solární boom vystřídala arbitráž

Stát výrobcům elektřiny ze sluneční energie (ale i dalších obnovitelných zdrojů) zajišťuje subvencované výkupní ceny a garantuje vykoupení elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách. V důsledku těchto mimořádně příznivých podmínek nastal v roce 2010 v ČR "solární boom."

Za tento jediný rok vzrostl celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku čtyřnásobně na 1953 MW. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu (bez DPH), loni to bylo 419 korun za megawatthodinu. Příspěvek na obnovitelné zdroje tvoří například u nejběžnějšího tarifu společnosti ČEZ zhruba 12,5 procenta ceny.

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.

Počátkem listopadu 2010 schválila Sněmovna novelu zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky. Ta mimo jiné stanovila, že elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

V současné podobě platí "solární daň" do konce roku 2013. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale počátkem loňského prosince nevyloučil, že bude platnost daně ještě prodloužena. 

Počátkem května oznámilo zahájení arbitráže proti Česku Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC). Investoři požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren.