Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zaokrouhlujeme dolů

Ekonomika

  10:34
BRATISLAVA/PRAHA - V prvních vydáních slovenských deníků vítaly čtenáře v novém roce obrovské inzeráty, připomínající přehledy cen. „Zaokrouhlujeme dolů,“ chlubily se slovenské obchodní řetězce.
Prodejna Kauflandu. (Ilustrační foto)

Prodejna Kauflandu. (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

„Ceny všeho zboží jsme při přepočtu na eura zaokrouhlili dolů, tedy ve prospěch spotřebitele. A to i v případech, kdy zákon mluví o matematickém zaokrouhlení směrem nahoru. Snížení cen platí od druhého ledna,“ uvedl Martin Gartner, mluvčí Kauflandu, který patří na Slovensku k neoblíbenějším řetězcům. „Jde o největší jednorázové slevy v historii prodejen Lidl,“ tvrdí dokonce mluvčí tohoto řetězce Sandra Kipeťová.

Při kurzu třicet slovenských korun za euro je především při drobném zboží cítit každý eurocent. Slovenský deník Pravda ve svém článku uvádí, že úspora se pohybuje od několika haléřů až po deset korun. Například pokud některé zboží stálo původně 5,90, tedy v přepočtu kurzem 30,1260 je to 0,1958 eura, mělo by se zaokrouhlit podle matematického převodu na 0,2 eura. Lidl však podle Pravdy upravil cenu na 0,19 euro, a tím snížil cenu pro slovenského zákazníka o 18 halířů. Podobně jako Lidl a Kaufland se zachovala i společnost Ahold, která na Slovensku vlastní síť Hypernova a Albert. „Nové ceny v eurech jsme zaokrouhlili směrem dolů,“ uvedla mluvčí Aholdu Lenka Jurinová.

Ne všichni se však řídí heslem Lidlu a Kauflandu, které před Vánoci veřejně slíbily, že nejméně do Velikonoc nepohnou s celkem třinácti tisíci cenami potravin.

Podle včera zveřejněných výsledků prvního průzkumu statistického úřadu ceny většiny zkoumaných potravin totiž po Novém roce stouply. Zvýšení cen zaznamenaly podle zprávy ČTK statistici u 32 ze 75 zkoumaných položek potravin, zatímco zlevnění se týkalo jen 25 druhů potravin. Nejvíce zdražila rýže, kuřata, trvanlivý salám, rybí filé nebo sýr Niva.

Navíc lze obecně říci, že ceny potravin, například mléčných výrobků, včetně másla, byly už před zavedením eura na Slovensku výrazně vyšší než v Česku. Podstatně vyšší jsou i ceny pohonných hmot, takže například naftu se Slovákům vyplatí tankovat v Rakousku.

Další hrozby inflace: služby, spropitné a nízké platy
Snížení inflačních tlaků záleží také na tom, aby si Slováci uvědomili, že každý eurocent má svoji cenu. A že jednoeurová mince má dnes hodnotu jeden a půl krát větší než první ze slovenských bankovek, kterou je dvacetikoruna. „Budeme dělat kampaň, která lidi upozorní, že euro nejsou žádné drobné,“ vysvětlil zplnomocněnec vlády pro zavedení eura Igor Barát. Na Slovensku totiž až dosud bývalo zvykem nechávat při placení v restauraci číšníkovi spropitné ve formě drobných. Podobně bývalo obvyklé mávnout rukou nad vracenými mincemi při nákupech v obchodech.

Pokud jde však o zvyšování cen, Slovensko zavádí euro v příznivé době, kdy díky globální ekonomické recesi ceny většiny surovin a výrobků celosvětově klesají. „Inflační rizika jsou dnes minimální, především kvůli nižším cenám komodit a potravin,“ řekl pro časopis „.týždeň“ ekonom Juraj Kotian z rakouské centrály Erste Bank. „Dlouhodobě bude slovenská inflace asi o jeden až dva procentní body vyšší než průměr eurozóny, a to hlavně kvůli růstu cen v sektoru služeb,“ řekl Kotian. Slovenské mzdy obecně jsou totiž zdaleka nejnižší v celé eurozóně a čtvrté nejnižší v rámci celé Evropské unie.

Autor: