Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zaplaťte půl, zbytek odpustíme. Krize nutí věřitele vymáhat jinak

Ekonomika

  10:08
PRAHA - Probíhající hospodářská krize zvyšuje počet lidí, kteří již nejsou schopni splácet své spotřebitelské úvěry. Ve snaze získat alespoň část rozpůjčovaných peněz zpět proto přistupují některé banky a finanční instituce k praktikám, které jsme dosud znali jen z amerického trhu.

Krize nutí věřitele hledat nové způsoby vymáhání nesplacených úvěrů. foto: Shutterstock

„V době finanční krize si pro Vás společnost GE Money Multiservis, a. s., připravila jedinečnou nabídku sjednání Dohody o prominutí části dluhu,“ píše v dopise Martin Hubáček, jednatel společnosti Inkasní a exekuční servis.

Ta je jednou z několika firem, které pro GE Money Multiservis vymáhá pohledávky po době splatnosti a s požehnáním banky několika neplatičům nabídla odpuštění poloviny dluhu.

„Tuto nabídku jsme posílali vybrané skupině klientů, která u nás měla úvěry opožděné o pět splátek,“ potvrdil mluvčí banky Milan Kříž. Zdůraznil však, že šlo o jednorázovou akci, která se již nikdy nemusí opakovat.

Co jsou úvěry v selhání ?

Úvěr v selhání - jedná se o nestandardní, pochybné a ztrátové úvěry. Jsou to půjčky, k nimž již banky musejí vytvářet opravné položky, a víceméně nepočítají s jejich návratností. České banky sice utrpěly relativně nízké ztráty z investic do toxických aktiv, ale zhoršení ekonomické situace se promítne do kvality jejich úvěrových portfolií. Celkový objem úvěrů poskytnutých bankami je podle ČNB 2079 miliard korun. Letos v březnu dosáhl podíl úvěrů v selhání 3,8 procenta na celkovém objemu úvěrů. Loni v březnu přitom špatné úvěry činily jen 2,8 procenta.


Podle Kříže reagovala část klientů na nabídku pozitivně a projevila zájem polovinu dluhu skutečně splatit. „Na vyhodnocení akce je však ještě brzy, a proto rozhodnutí o tom, zda akci ještě někdy zopakujeme, je v tuto chvíli předčasné,“ vysvětlil Kříž.

Výše zmíněný dopis přiložil ke svému návrhu na povolení oddlužení 36letý muž z Havířova. Ten si u GE Money Multiservis na dvě smlouvy půjčil celkem 330 tisíc korun. V 72 splátkách měl firmě vrátit 654 552 korun. V době, kdy mu banka nabídla prominutí části dluhu, jí stále ještě dlužil celkem 323 453 korun.

Pokud by však ve dvou splátkách zaplatil 161 900 korun, GE Money by mu zbytek dluhu, tedy 161 553 korun, prominula.

Dluhy odpustí i konkurence
„Je to jedna z variant, kterou používáme,“ popsal mluvčí Cetelemu Martin Malý. Zdůraznil však, že se jedná pouze o zlomek procenta klientů, kteří nespláceli své úvěry Tři scénáře možného vývoje ůvěrů v selhání a kteří nemají žádný majetek. „Nepřipouštěli si, že mají problém, a dělali mrtvého brouka,“ dodal Malý.

Tři scénáře vývoje úvěrů v selhání

Základní scénář
Rok                                            2009      2010       2011
Růst HDP                                    -4,5        0,8          4,0
Podíl úvěrů v selhání (průměr)     4,3        7,8          9,0
Optimistický scénář
Rok                                            2009      2010       2011
Růst HDP                                    -2,5        2,8          6,0
Podíl úvěrů v selhání (průměr)     4,6        7,4          7,7
Pesimistický scénář
Rok                                            2009      2010        2011
Růst HDP                                    -6,5        -1,2          2,0
Podíl úvěrů v selhání (průměr)     4,6         8,3         10,4

Zdroj: Patria Finance

Podobnou praxi ve výjimečných případech připouští i Eva Řimnáčová, mluvčí Home Creditu. „I tento nástroj jsme v několika případech použili, ale standard to určitě není,“ řekla. Všechny instituce se shodují, že klienti se rozhodně nemohou na nějaké odpouštění dluhů spoléhat.

Nesplácených úvěrů přibývá
„Rostoucí počet klientů, kteří nejsou schopni své dluhy splácet, je problém, který nás trápí,“ popsal Malý. Podle něj sice není tento nárůst zatím nijak dramatický, ale je znatelný. Podobně to vidí i Řimnáčová, která očekává, že v druhé polovině roku se situace ještě více zhorší.

„Procento špatných úvěrů nyní není takový problém. Tím je spíše tempo, jakým se situace zhoršuje, a fakt, že se dá přepokládat, že se to bude i na dále zhoršovat,“ domnívá se Milan Lávička, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

Češi si podle statistiky České národní banky v tuzemských bankách půjčili více než dvě miliardy korun. Procento nesplácených úvěrů však za poslední rok vzrostlo o jeden procentní bod a letos v březnu činilo 3,8 procenta z celkového objemu úvěrů, uvádí v analýze úvěrového trhu makléřská firma Patria Finance.

„K případům přestavení splátkového kalendáře nebo snížení dluhu bude docházet ve větší míře, protože takové řešení je lepší než pouhé vyčkávání,“ popsal analytik Patria Finance David Marek. Podle něj si totiž každá banka, která má u klienta dluh nesplácený třeba rok, musí na tuto částku vytvořit opravnou položku ve výši sta procent dluhu.

V praxi to znamená, že v účetnictví již tento dluh odepsala jako ztrátu, a cokoli se jí tedy podaří z dluhu získat, je vlastně navíc. „Pravděpodobnost, že se takovéto nabídky - ať již od samotných bank, nebo od firem, které jejich pohledávky zpracovávají - budou množit, je vysoká,“ uzavřel Marek.