Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zásah policie v České televizi začne řešit soud

Média

  7:30
PRAHA/BRNO - Jde o porušení základních hodnot demokratického státu. Tak se letos v březnu po přehnaném zásahu vojenské policie v České televizi vyjádřilo vedení média. Armádní strážníci sice potrestali několik svých velitelů, ale veřejnoprávní stanice navíc podala i ústavní stížnost proti jejich postupu. Jak zjistily LN, tribunál už má všechny dokumenty k dispozici, a tak jednání, které udělá tečku za zpackanou akcí, může začít.

Vojenská policie zasahuje v České televizi

Před zahájením projednávání si Ústavní soud vyžádal dvě stanoviska, na jejichž základě během několika měsíců rozhodne o svém postoji ke stížnosti televize. "Na začátku října jsme obdrželi vyjádření pražského městského státního zastupitelství i Obvodního soudu pro Prahu 6,“ popisuje aktuální stav řízení Jana Pelcová, mluvčí Ústavního soudu.  Čerstvé posudky dostal na stůl i Martin Elger, právní zástupce televize. "Teď ale nechci nic komentovat,“ reaguje.

Podle informací LN má zatím stížnost, kterou podal letos v květnu, jen poloviční šanci na úspěch. Městské státní zastupitelství se totiž postavilo proti. "Dřívější rozhodnutí státního zastupitele podporujeme,“ popisuje mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová, co zhruba obsahuje jejich vyjádření. Znovu se tak postavili na stranu svého kolegy Vladimíra Mužíka, který podal návrh soudci, aby vojenské policii povolil prohlídku České televize.

Černý den policie

V jiném duchu se vyjádřil Obvodní soud pro Prahu 6. I když to ještě oficiálně nepotvrdil, vyznění stížnosti částečně podporuje. A proto televize vidí v jeho stanovisku šanci na úspěch. Poslední slovo však bude mít brněnský tribunál. V této chvíli se ale nedá předvídat, kdy rozhodne. "Dá se mluvit o měsících, možná šest až osm,“ vypočítává Jana Pelcová.

Vojenská policie zasahuje v České televizi

Po ortelu Ústavního soudu bude případ vpádu zásahového komanda vlastně ukončen. Sama vojenská policie zareagovala už dříve.  Její šéf Vladimír Ložek na několik týdnů přišel o své pravomoce. Velitel zásahu Drahoslav Blažek svlékl uniformu na vlastní žádost. A Jaroslav Kolář a Pavel Mareček, kteří akci vedli přímo v budově televizního zpravodajství, klesli v hierarchii armádních strážníků o několik úrovní. Po pár dnech zanikla i zásahová jednotka, jejíž členové na Kavčí hory přišli. Podle oficiálních vyjádření prý šlo o dlouho plánovaný krok.