Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci vydělávají, ale o dotace se přou dál

Ekonomika

  16:46
PRAHA - České zemědělství je od vstupu země do EU díky dotacím ziskové, v letech před vstupem bylo vesměs ztrátové. Zástupci agrárních organizací však dlouhodobě poukazují na nestejné dotační podmínky pro jednotlivé státy EU.

Zemědělcům se nelíbí, že farmáři ze starých členských zemí EU pobírají více peněz než jejich kolegové v nových členských státech. foto: ČTK

Farmáři ze starých členských zemí pobírají více peněz než jejich kolegové v nových členských státech, trhy v nových zemích jsou pro ně přitom volné. Nestejné dotační podmínky by se měly srovnat až v roce 2013.

"Zemědělství bylo jediným sektorem, který po vstupu do Evropské unie neměl a dosud nemá srovnatelné podmínky pro podnikání," uvedl již dříve předseda Zemědělského svazu České republiky Miroslav Jirovský.

V roce 2003 vykázalo české zemědělství ztrátu více než dvou miliard korun. Zisk v následujících pěti letech dosáhl díky zvýšeným dotacím dohromady více než 45 miliard; nejúspěšnější byl pro zemědělce díky vysokým cenám komodit rok 2007. Tehdy utržili více než 13 miliard.

Podle odhadů pouhé zavedení tržních opatření bez přímých plateb zvedlo příjmy farmářů až o třetinu. Jirovský však tvrdí, že zemědělci velkou část zisku používají na plnění požadavků evropské legislativy.

Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí. Takové postavení pro zemědělce z ČR a dalších devíti nově vstupujících zemí si v roce 2002 vymohla Francie a vlády vstupujících států podmínky stvrdily v přístupových smlouvách. Letos, pět let po vstupu, mají tuzemští farmáři nárok na 60 procent výše plateb z unijních prostředků, dalších 30 procent jim může dorovnat stát ze svého rozpočtu.

"Nerovnoprávné postavení našich zemědělců na společném trhu vedlo a stále vede k výraznému snižování rozměru českého zemědělství," uvedl Jirovský.

Podle deklarace, kterou předložili během březnové demonstrace proti nestejným dotačním podmínkám zemědělci eurokomisařce pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové, ztratila Česká republika vlivem politiky EU soběstačnost v cukrovarnictví, lnářství, škrobárenství, ovocnářství, zelinářství a v produkci vepřového masa. Zemědělci z šesti nových členských zemí během pražského protestu požadovali narovnání podmínek dříve než v roce 2013.

Na společnou zemědělskou politiku jde ročně kolem 40 procent unijního rozpočtu, do budoucna by se měla tato částka snižovat a po roce 2013 dosahovat zhruba třetiny rozpočtu EU.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.