Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zhruba 61 procent Řeků dalo NE podmínkám eurozóny. Tsipras chce odpis dluhů

Zprávy z EU

  7:06aktualizováno  22:43
ATHÉNY - Řekové v neděli v referendu hlasovali o dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny. Předběžné výsledky hlasování v referendu potvrzují, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení dvou třetin hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo přes 61 procent voličů. Hollande a Merkelová požadují, aby se v úterý konal summit eurozóny.

Voliči NE slaví v ulicích. foto: Reuters

Podle řeckého ministra financí Varufakise řecký lid v referendu řekl: „Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání“.

„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. „Opravdové vyjednávání musí začít v neděli v noci,“ dodal Sakellaridis.

Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora ‚ano‘, tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní.

Šéf řecké opoziční strany Nová demokracie Antonis Samaras v neděli po referendu odstoupil z funkce. Prosazoval přijetí podmínek jako jediné záchrany po setrvání země v eurozóně.

Řecký ministr financí obvinil věřitele z terorismu, zasévají v lidech strach

Vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová uznala výsledky referenda. „Respektujeme verdikt lidu. Lid chce, abychom zůstali v Evropě a chce dohodu. Země musí vyjít ven ze slepé uličky, kde se ocitla vinou vlády,“ prohlásila politička.

Hollande a Merkelová po řeckém referendu požadují, aby se v úterý konal summit eurozóny. Je prý nutné respektovat, že Řekové věřitele odmítli.

Navzdory řeckému ne podmínkám věřitelů doufá Bělobradek v to, že zvítězí zdravý rozum. Podle Babiše Řecko v eurozóně nikdy nemělo být.

Řecké ne v referendu o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů vyjednávací pozici vlády Alexise Tsiprase nevylepší, shodli se v neděli čeští analytici. Případný odchod z eurozóny by navíc byl pro Řeky bolestivější než přijetí podmínek věřitelů. Pro obě strany nyní bude obtížnější pokračovat ve vyjednávání a snaze najít řešení.

Centrum řecké metropole Atén zaplavily večer tisíce lidí, kteří v nedělním referendu odmítli dohodu se zahraničními věřiteli, tedy i s eurozónou. Jásající davy začaly zaplňovat tradiční shromaždiště demonstrací - náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu. Tam v koncertní atmosféře demonstrovali odpůrci dohody s věřiteli i v pátek večer, kdy se jich sešlo kolem 30 tisíc.

Varufakis bude jednat s bankéři

Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě v neděli večer setkat s šéfy tamních bank. Agentuře Reuters to řekl zástupce ministerstva. Vládní vyjednávač pak řekl, že o zavedení paralelní měny se nejedná. Řecká centrální banka podle mluvčího vlády v neděli požádá Evropskou centrální banku (ECB) o zvýšení objemu nouzového financování z programu ELA. Bez něj se řecké banky neobejdou.

Aby vláda zabránila krachu bank, zavedla omezení pohybu kapitálu. V praxi to znamená, že Řekové mají přístup k penězům jen v bankomatech, kde si mohou vybrat maximálně 60 eur denně. Očekává se, že výsledek referenda situaci bank ještě zkomplikuje.

„Řecká centrální banka v neděli podá žádost a my se domníváme, že existují důvody, aby byl objem likvidity v rámci programu ELA zvýšen. Není žádný důvod, aby likvidita zvýšena nebyla,“ řekl televizi ANT1 mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.

Je potřeba změnit měnu

Nutnost zavedení jiné měny v Řecku, pokud tamní voliči odmítnou požadavky věřitelů, zdůraznil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron naopak řekl, že ani odmítnutí reforem v plebiscitu nemůže automaticky vést k odchodu země z eurozóny.

Řekové referendum moc neprožívají, hlásí zpravodajka z Atén. Volební účast je však vysoká

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann podle zdrojů listu Handelsblatt varoval vládu Merkelové, že odchod Řecka z eurozóny by způsobil v německém rozpočtu výpadek v řádu miliard eur.

Řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase tvrdí, že v případě odmítnutí dohody s věřiteli kabinet získá silnější mandát pro vyjednání výhodnějších podmínek pro Řecko. V opačném případě je ale vláda ochotna se podřídit věřitelům.

Janis Varufakis se bude ucházet o přízeň voličů v Německu.
Ulice Atén ožily, odpůrci podmínek slaví.

Spekuluje se, že v případě řeckého ‚ne‘ věřitelé nebudou mít náladu Řekům ustupovat o nic více než v minulosti. V této souvislosti se podle řeckého listu Ta Nea hovoří o takzvaném „Gremainu“, kdy Řecko setrvá v eurozóně, ale jeho zdroje zcela vyschnou, protože věřitelé už Aténám nic nepošlou.

Prouza: Konec řecké krize může zlepšit český pohled na euro

I v případě takzvaného „Grexitu“, tedy odchodu Řecka z eurozóny, by Evropská centrální banka (ECB) měla Řekům zastavit přísun nových eur. Zásoby tvrdé měny, jimiž Atény disponují, zřejmě nebudou stačit na to, aby mohla vláda pokrýt všechny své závazky. To by vládu patrně donutilo začít vydávat dlužní úpisy, jimiž by platila státním zaměstnancům a které by použila i k výplatě důchodů.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...