Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zkrachoval slevový portál? Koupenou dovolenou můžete vymáhat u cestovky

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Koupili jste dovolenou přes slevový portál, který se dostal do insolvence? Nic ještě není ztraceno. Na zájezd máte i tak šanci odjet. Důležité je zjistit, kdo odpovídá za plnění podmínek.
Dovolená (ilustrační foto)

Dovolená (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Slevový portál Zapakatel.cz se dostal do insolvence a dovolená až 900 lidí byla v ohrožení. Cestovní kancelář Adrialand ale části z nich zaplacený zájezd uhradila z vlastních zdrojů. Postupovala tedy tak, jak měla.

„Záleží, s kým má spotřebitel smlouvu. Ve většině případů jsou slevové portály pouze zprostředkovatelem a za splnění tak odpovídá cestovní kancelář, i pokud jí server nezaplatil,“ říká Miloš Borovička ze spotřebitelského magazínu dTest.

Pokud by své závazky cestovní kancelář nesplnila, i když byla také slevovým portálem poškozena, mohou se spotřebitelé svého práva dovolávat u ní. „Kdyby se šla cestovní kancelář soudit, musela by zaplatit náhradu a soudní výlohy. V občanském zákoníku je i položka o ztrátě radosti z dovolené, ta to by se k tomu taky pravděpodobně přičetla,“ míní Borovička.

Malé šance v insolvenčním řízení

Pokud dovolenou nabízel sám slevový portál, nemají zákazníci příliš reálnou šanci, že se kompenzace dočkají. “V tomto případě je jediným řešením insolvenční řízení. Není to nic jednoduchého. Od nezajištěných věřitelů se moc peněz nezíská. Na spotřebiteli je jenom, aby si hlídal, jak to řízení probíhá,“ dodává Borovička. Šance na vrácení peněz jsou podle něj minimální.

Slevový portál také může skončit v rukou majitele v cizině. Šance na náhradu pro poškozené je v tomto případě téměř mizivá. „Máme případ, kdy majitelé tu firmu prodali někomu z Bulharska a pak je to opravdu na policii, aby ho někde sehnala,“ popisuje jeden z případů Robert Honzík z portálu spotrebitel.net.

Šance, že se případem bude policie aktivně zabývat, se zvýší, když poškození zákazníci podají hromadné trestní oznámení. „Na hromadné trestní oznámení policie reaguje, když se přihlásí padesát a více lidí,“ shrnul své zkušenosti Honzík.

Nedostatečné zákony

Zákony jsou na slevové servery ale zatím někdy krátké. „Poškození se peněz stejně spíš nedomohou. Sice už prošla novela zákon o ochraně spotřebitelů, která to trochu chrání, ale ne úplně. Ideální by bylo, aby majitelé slevových portálů ručili celým svým majetkem, tedy tím, který není ve společnosti. To se teď neděje a jde to jen do výše jejich základního kapitálu,“ vyčítá Honzík.

Podle České obchodní inspekce před ztrátou peněz nejvíce ochrání prevence. „Nejúčinější je preventivní ochrana. Než si lidé objednají zlevněnou službu, tak by si měli ověřit komu peníze posílají,“ míní Miloslava Fléglová, mluvčí inspekce. Lidé by měli před nákupem server prověřit a přečíst si zkušenosti ostatních uživatelů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!