Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Změna na efekt, hodnotí experti nové Události

Média

  20:58aktualizováno  2. dubna 7:08
PRAHA - Dlouho a hlasitě avizovaná změna Událostí České televize odborníky neuchvátila. Pozitivně hodnotí proměnu studia, přes snahu o živost padají ale na adresu příspěvků přívlastky jako statické, nudné, matoucí.

Marcela Augustová na snímku z generální zkoušky Událostí. foto: ČTK

Česká televize změnu svého hlavního zpravodajského pořadu dlouho ohlašovala a vedení veřejnoprávního média si od nových Událostí hodně slibuje.

Podle expertů dopadla dobře proměna studia v modernější a interaktivnější prostor, obsah zpráv ale místy nudil.

Anketa

Jak hodnotíte novou podobu Událostí?

Změna zprávám výrazně prospěla 126
Studio je lepší, jinak výrazný rozdíl nevidím 388
Staré Události se mi líbily víc 1762

"Většina změn ve studiu může být pro diváka atraktivní, ale jsou spíše změnami na efekt. Delší stopáž a delší úvodní zprávy bohužel nepřinesly analytičtější pohled," myslí si Tomáš Trampota, ředitel Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

K TÉMATU

První vysílací den diváky přivítala Marcela Augustová, Jakub Železný jí sekundoval jako reportér z terénu (z parkoviště záchranné služby) a později i jako spolumoderátor ve studiu.

Moderátor-reportér

Zatím neusazená zůstává role druhého moderátora. Jakub Železný se nejprve objevil v terénu, potom už hlásil ze studia. A byl tam jaksi navíc.

"Dobrým nápadem je zařazení tématu. Poněkud nejasná ale zůstává role reportéra poté, co odhlásí své téma," podotýká Volek.

"Přechod doplňkového moderátora je atraktivní. Matoucí je ale jeho následující role, když zůstává spolumoderovat další témata a jakoby vrací staré pojetí moderátorské dvojice," souhlasí s výtkami Trampota.

"Proměna studia přinesla dynamičtější prvky. Kamera je ve studiu více v pohybu, divákovi se dostává více různých kompozic záběrů i pohledů na moderátory," chválí Trampota novou podobu studia. "Snad jen v celkovém záběru studia se objevuje příliš bílé barvy s asepticky se lesknoucí podlahou. "Také promluvy hlavní moderátorky s detailní kompozicí na střed mohou působit spíše jako dřívější mluvící hlavy a unavovat."

Česká televize tak opatrnými krůčky následuje své veřejnoprávní západoevropské vzory. "Nejde o žádnou radikální formální změnu. Grafický obal relace i jednotlivé formální postupy odpovídají západoevropskému standardu. Události zůstanou v tomto ohledu na domácí mediální mapě vizuálně dobře odlišitelné," říká Jaromír Volek z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně.

Köppl: Zdůrazňování nového studia diváka nezajímá

Kde má podle odborníků televize co dohánět, je obsah. "Je to zlepšení, ale vadilo mi, že se slibovalo více zpráv a já jsem se zrovna necítil jimi zahlcený. Spíše se některé věci opakovaly. Stejně tak zdůrazňování nového studia diváka nezajímá. Ten chce informace,“ tvrdí mediální odborník Daniel Köppl.

"Vzhledem k tradičně slabší nedělní agendě zpráv pak působil spíše komicky živý most z Václavského náměstí, kde se vlastně nic, co by za živý most stálo, nedělo," podotýká Trampota. Podle Volka jsou "některé reportážní příspěvky stále příliš obrazově statické". "Některým divákům bude pravděpodobně vadit příliš rozbitá struktura relace. Řazení příspěvků bylo poněkud defenzivní," říká Volek.

Uspějí nové Události?

Nalákají Události České televizi diváky, kteří jí ubývají?

"Nová koncepce Událostí mohla pro první týden přilákat zvědavé nové diváky, otázka je, jestli zůstanou a jestli jednotlivé zprávy tak, jak je ČT v neděli nabídla, nebudou příliš zdlouhavé." 

Tomáš Trampota

"Kvalitu zpravodajství nedělá forma, ale obsah. Jednotlivé příspěvky.
Jinými slovy, diváci přijdou či vrátí se k Událostem, pokud v nich najdou příspěvky, které je osloví. Pokud nemá jít o bulvár, budou muset editoři Událostí vyhledávat témata odvážněji. Tedy ptát se optikou svých platících diváků."

Jaromír Volek