Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zombie IPB ožila. ČSOB žádá tučnou náhradu za vedení vleklých sporů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Patnáct let je dost dlouhá doba i na komplikované dědické řízení. Smrt „lva“ ve světě financí, tedy krach Investiční a Poštovní banky v roce 2000, však dodnes zaměstnává českou justici. A nejde o žádné drobné zbytky, ale o stamiliony korun.

Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB. foto: Lidové noviny

V konečném důsledku je to hra o peníze centrální banky, potažmo státu. Na stole je tak podle zjištění LN snad nejznámější kauza spojená s pádem IPB – akce nazvaná České pivo. V té byly z později zkrachovalého finančního kolosu v podstatě zadarmo vyvedeny akcie předních českých pivovarů jako Prazdroj nebo Radegast.

Nicméně teď už jde „pouze“ o stamiliony. Ty po České národní bance požaduje Československá obchodní banka, jež zkrachovalou IPB v roce 2000 převzala. Před pařížským arbitrážním tribunálem, který však zasedá v Praze, zažalovala centrální banku zhruba o 400 milionů korun. Jde o náhradu nákladů, které bankovní dům za vedení obchodních a trestních soudních řízení doma i v zahraničí v případu České pivo zaplatil.

Dále ve středečních LN najdete:

V Česku je míň chuďasů než v Norsku
Přestože u nás žije nejméně extrémně chudých ze všech zemí OECD, finanční potíže tíží každého desátého Čecha.
Více než pět procent obyvatel Česka se dostalo pod hranici takzvané příjmové chudoby. Ukázal to žebříček Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která spočítala, kolik procent domácností nedosahuje ani poloviny středního příjmu v dané zemi. V Německu skončilo v této kategorii 5,4 procenta, v Norsku 8,1 procenta a například ve Velké Británii 10,5 procenta obyvatel. Poslední z hodnocených zemí je Mexiko. Tam příjmová chudoba sužuje dokonce přes 21 procent lidí.

Pohraničníci přece po dětech střílet nebudou
Nebylo příliš časté, aby přes železnou oponu na západních hranicích někdejšího Československa najednou uteklo sedm lidí. Rodině Karla Šindara se to 13. srpna 1967 za střelby samopalů povedlo. Jen jejich dvanáctiletý syn Ctibor však tehdy do Rakouska nedoběhl.
„Měli jsme štěstí nebo byl pánbůh s námi. Čemuž věřím víc, i když nábožensky moc založený nejsem.“ Tak si dnes Ctibor Šindar na terase lounské restaurace vysvětluje události staré 48 let.

Čí je Rachmaninov? Rusko se pře s USA
Vzrušenou diskusi vyvolal v Rusku návrh ministra kultury Medinského převézt ostatky ruského hudebníka Sergeje Rachmaninova z USA do vlasti. Jenže příbuzní nechtějí rušit klid prapradědečka kvůli současné nevraživosti mezi Moskvou a Washingtonem.

Autor: