Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zoufalí lidé platí za pomoc s dluhy desítky tisíc. Jde to přitom i zadarmo

Původní zpráva
PRAHA - Tisíce zadlužených Čechů sužovaných vysokými splátkami se obracejí na oddlužovací společnosti. Místo pomoci se však často dočkají dalších přemrštěných poplatků za služby, které nabízejí neziskové organizace zdarma.
  7:00

Sedm tisíc za administrativní náklady, 4 235 korun za každou „právní konzultací“, 20% srážky z každé splátky, blanko směnka na devět tisíc, pokuta tři tisíce za zpoždění splátek – k těmto a mnoha dalším poplatkům se upsala Věra B. z Hradce Králové oddlužovací společnosti Attila Financial.

Místo vyřešení své tíživé finanční situace se po dvou letech „oddlužování“ dostala jedenačtyřicetiletá čtenářka serveru Lidovky.cz do ještě větších problémů a smlouvu se společností vypověděla. Nyní vede s firmou spor kvůli účtování některých poplatků, které firma hájí.

ČTĚTE TAKÉ:

„I v jejich nelehké situaci se nám podařilo v několika případech vyhrát soudní spory v jejich prospěch, kdy soud jim přiřkl adekvátní splátky vzhledem k jejich situaci, či přiznání splátek různými věřiteli na základě námi vypracovaných návrhů a podání. B. (jméno neuvádíme – pozn. red.) se tyto nesporné úspěchy ovšem zdají málo,“ řekl k případu Zdeněk Štelcl, ředitel společnosti Attila Financial.

Oddlužení? Spíš byznys, než pomoc

Z pomoci s dluhy se stal v Česku výnosný byznys pro řadu firem pochybné pověsti. Experti přitom radí, že nejúčinnějším způsobem oddlužení je takzvaný osobní bankrot. Návrh na insolvenční správu přitom může soudu každý podat zdarma. Bez nároku na odměnu pomáhá i řada právních poraden či neziskových společností.

„Insolvenční správci zadluženým lidem pomáhají i po právní stránce, když takzvaně popírají různé neplatné smluvní pokuty, přemrštěné poplatky či vysoké úroky věřitelů. Ti se pak s insolvenčním správcem nesoudí, neboť vědí, že by prohráli, či že by to pro ně bylo zbytečně nákladné,“ vypočítává výhody osobního bankrotu Petr Němec ze sdružení Český spotřebitel.

„Zatímco dlužníci bez právního povědomí často hradí věřitelům zbytečné tisíce za něco, na co nemají věřitelé nárok, protože dlužníci mají strach z hrozeb věřitelů právníky a exekutory, v insolvenci se za dlužníka insolvenční správce postaví a dluhy jsou hned rázem menší,“ dodává Němec.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Lidé v nouzi by podle něj neměli podlehnout nereálným slibům oddlužovacích společností, které podle něj pouze prohlubují jejich tíživou finanční situaci: „strhávají si tisícové poplatky za přeposílání splátek a další úkony, jako jsou dopisy věřitelům či soudům, přičemž však používají jednoduché vzory, kde jen změní jméno. Člověk si pak po roce uvědomí, že místo toho, aby splatil čtyřicet tisíc svým věřitelům a zbavil se jednoho dluhu, spolkla oddlužovací společnost třicet pět tisíc a věřitelé dostali dohromady jen pět tisíc, což nepokrylo ani naběhlé úroky za uplynulý rok.“

I osobní bankrot se může prodražit

Počet lidí, kteří se chtějí oddlužit prostřednictvím osobního bankrotu, přesahuje každý měsíc dvě tisícovky. A takový počet láká řadu „poradenských supů“. Jak nedávno informovaly Lidové noviny, za žádost o osobní bankrot účtují některé společnosti desítky tisíc korun. I když to jde zadarmo.

Osobní bankrot

Žádost o oddlužení může podat k soudu ten, kdo není schopen splácet své dluhy a dluží více věřitelům. Musí se zaručit pravidelným příjmem, z něhož bude schopen během následujících pěti let uhradit alespoň 30 % z celkové dlužné částky. Po pěti letech jsou pak všechny dlužníkovy dluhy na jeho žádost smazány.

Podle průzkumu společnosti Provident Financial formou mystery shoppingu mezi 62 bankrotovými zprostředkovateli, se poplatky pohybují mezi osmi až 20 tisíci korun. Průměrná částka, kterou si podnikatelé s insolvenčními návrhy účtují, je podle přitom 15 tisíc korun.

„Firmy jednají v souladu se zákonem. Jejich chování je ale minimálně nemorální,“ říká mluvčí společnosti Provident Ondřej Holoubek. Kromě toho, že zprostředkovatelům zůstane poplatek i v případě, že jimi zpracovaná žádost neuspěje, je podle něj neférové i to, že se firmy hojně označují za poradny.

Slabí se bránit nebudou

Smlouvy oddlužovacích společností jsou často napsány na hraně zákona. Šance, jak se proti vysokým poplatkům soudně bránit, jsou však malé. „Jde o to, že 'oběti' oddlužovacích společností jsou ti nejslabší z nejslabších, kteří se stejně nebudou nikdy aktivně bránit,“ podotýká Němec.

Poslaneckou sněmovnou sice letos v červnu prošla novela insolvenčního zákona, problematikou bankrotových podnikatelů se však nezabývá. Dlouhodobě provozuje bezplatnou právní poradnu zaměřenou na osobní bankrot například Člověk v tísni. Žádost o povolení oddlužení a další informace najdete také na webu ministerstva spravedlnosti.