Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

153 miliard z tendrů skončilo v daňových rájích. Radní jsou propojení s firmami

Seychelské ostrovy. foto: Shutterstock

PRAHA - Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v Česku veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun. Z evropských fondů si rozdělily přes šest miliard korun, z čehož vyčerpaly více než 3,3 miliardy korun. Vyplývá to ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnosti Bisnode.
  13:09

Z veřejných prostředků do firem s vlastníky z daňových rájů a anonymních společností za pět let přiteklo celkem nejméně 200 miliard korun. Anonymní společnosti zvítězily ve veřejných zakázkách za 38,5 miliardy korun, z evropských fondů alokovaly 8,7 miliardy a vyčerpaly téměř pět miliard korun.

Oblíbené ostrovy

Počet českých firem s vlastníkem z daňového ráje se za tři čtvrtletí zvýšil o 229 na 12 905. Jejich majitelé kontrolují 3,46 procenta tuzemských společností a do základního kapitálu těchto firem investovali přes 411 miliard korun, což je 17 procent celkového základního kapitálu českých firem. Největší zájem je dlouhodobě o Seychely a Kypr.

K nejlákavějším adresám již několik let patří Seychely (letos 138 nových firem) a Kypr (96), růstu byl také v případě Malty (15), Lucemburska (11), Belize (11), Panamy (10), Monaka (3), Spojených arabských emirátů (6), Hongkongu (3) a Britských panenských ostrovů (1). Počet českých firem kontrolovaných z Lucemburska a Lichtenštejnska opakovaně klesá.

"Ve veřejných zakázkách za více než 153 miliard korun v posledních pěti letech zvítězilo 222 společností s matkou v daňovém ráji a 277 firem s vlastníkem v daňovém ráji získalo dotace z evropských fondů," uvedl k výsledkům studie analytik Bisnode Michal Řičař.

Na 97 procent finančního objemu veřejných zakázek, tedy zhruba 152 miliard korun, získaly společnosti s majiteli z Nizozemska, Kypru a Lucemburska. Daňové úniky v těchto případech odhadl na jednotky miliard korun.

Podle analytika Transparency International Stanislava Beránka nelze dát jednoduchou rovnici, že každá offshorová společnost je kriminální.

"Nicméně sousloví 'daňový ráj' má z minulosti špatný zvuk, jehož váha pak dopadá na všechny. U veřejných zakázek je požadavek na zveřejnění konečného beneficienta jedním z minimálních opatření proti korupci a předražování. V tuto chvíli nemluvíme o legalitě, ale legitimitě různých forem daňových optimalizací, jejichž náklady pak fakticky platí daňoví poplatníci a spotřebitelé," uvedl Beránek.

Ze sledovaného vzorku firem má nejméně jedno procento přímou vazbu na politicky aktivní osobu.

"Analýza vazeb mezi životopisnými profily zhruba 2000 politiků i lobbistů, uvedenými v serveru nasipolitici.cz, a společnostmi s neprůhlednou vlastnickou strukturou, ukázala na desítky aktivních či bývalých spojení. Kontroverzní konexe mezi anonymními daňovými ráji a světem politiky tak můžeme nalézt například u radních zasedajících v orgánech či vedení realitních a developerských společností," doplnil Jiří Fiala ze sdružení Naši politici o.s.

Autoři: ,