Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

16.10.1989: Havel dostal ve Frankfurtu prestižní cenu. Komunisté to tají

USA

  5:10
PRAHA - Spolkový kancléř Helmut Kohl si ve Frankfurtu nad Mohanem dovolil nabídnout pomoc národům v komunistických zemích a okamžitě to schytal. Rudé právo hned druhého dne kontrovalo článkem Nebezpečné přístupy, jehož jádro mimochodem zveřejnila jakožto své prohlášení ČTK.

Václav Havel s manželkou Olgou. foto: Lidové noviny

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (ŹDE).

V článku se psalo (a bylo to pro jistotu tučně vytištěno): „Československu podal pomocnou ruku Sovětský svaz, a to v dobách nejhorších.“ Kde bere Kohl tu odvahu vůbec něco takového nabízet?, ptal se komunistický deník a pokračoval obviněními, že Kohl chce překreslovat hranice a že neuznává suverenitu států. Klasická rituální kritika.

Druhý den knižního veletrhu byl ale pro československé komunisty už o poznání méně radostný. Cenu míru západoněmeckých knihkupců totiž získal Václav Havel. Do Frankfurtu nad Mohanem však nepřijel; ne že by nemohl. Komunisté mu dali „velkoryse“ na výběr: buď nepojede vůbec, nebo vyjede navždy. Odmítl.

Havlův projev proto četl v zastoupení Maximilian Schell. Havel v něm například psal o socialismu: „Gorbačov chce zachránit socialismus zavedením trhu a svobody slova. Li Pcheng zachraňuje socialismus masakrováním studentů a Ceau?escu zbuldozerizováním svého národa.“

Havlovy věty se československým médiím samozřejmě nehodily tak dobře jako věty Kohlovy (a vůbec: Havel se nehodil jako takový). Ničemu nemohly posloužit. A tak nastalo ticho – jako by frankfurtský festival projevem Helmuta Kohla skončil.
Místo toho si čtenáři Rudého práva mohli na první stránce přečíst, jak do Iráku přiletěl na oficiální návštěvu předseda federální vlády Ladislav Adamec a rozmlouval se Saddámem Husajnem. Rozhovor trvající déle než hodinu probíhal, jak jinak, „v otevřeném a přátelském ovzduší“.

Deník neopomněl zdůraznit, že díky vzájemné spolupráci byly v Iráku vybudovány rafinérie, závod na výrobu obuvi v Kufě, montovny v Iskandaríji nebo textilka v Mosulu.

Kdo tenkrát mohl tušit, jak všechno souvisí se vším? Že právě Rudým právem na úkor diktátora Husajna „opomenutý“ laureát prestižní Ceny míru západoněmeckých knihkupců, Václav Havel, podepíše (už jako prezident České republiky, nikoli jako nechtěný disident) spolu s dalšími sedmi kolegy v roce 2003 takzvaný Dopis osmi, kterým nepřímo podpoří zásah Spojených států amerických v Iráku a uchystá definitivní konec tamního diktátora? Inu, to jsou paradoxy…

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!