Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

28.10.’89: Pusťte ho! Poslední velká protirežimní demonstrace na ‚Václaváku‘

25 let svobody

  5:21
Poslední velká konfrontace mezi protestujícími občany a policií před 17. listopadem se odehrála při státním svátku 28. října 1989. Na různých místech Prahy manifestovalo 10 až 20 tisíc lidí. Autentické svědectví přinesl o několik dní později bulletin Informace o Chartě 77, jehož zprávu přetiskujeme.

Václavské náměstí 28. října, Praha 1989 foto: Lubomír Kotek

Manifestace začala v horní části Václavského náměstí v 15.03 hodin poté, co někdo ze shromážděného davu zavolal: „Pusťte ho!“ Šlo zřejmě o protest proti zadržování nějakého občana policisty, jichž bylo na Václavském náměstí již několik desítek.

Lidé se seskupili na chodnících, na vozovkách i uprostřed náměstí. Podle různých odhadů jich bylo 5 až 10 tisíc. Manifestace probíhala nerušeně 25 minut, lidé se seřadili do průvodu a pomalu pochodovali k dolní části náměstí. Manifestující nesli 6metrový transparent s nápisem „Republiku si rozvracet nedáme – HOS“ (Hnutí za občanskou svobodu – pozn. red.), dále menší transparent na trikolóře s nápisem „Svobodu politickým vězňům“. Provolávali hesla My jsme tady doma, Ať žije Charta 77, Ať žije Havel, Chceme svobodné volby, Dubček, Masaryk, Svobodu, Nechceme Jakeše, Nechceme Štěpána.

Po 25 minutách byla horní část náměstí uzavřena policejními kordony, u sochy sv. Václava, na úrovni Jindřišské ulice a v bočních ulicích pohotovostními jednotkami v bílých přilbách.

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (tady prolink).

Po oznámení, že manifestace je zakázána, které nebylo v hluku a volání davu příliš slyšet, začaly tyto jednotky vytlačovat dav z Václavského náměstí. Lidé mohli odcházet jen vstupy do podchodů, kde došlo k zácpě a úrazům, později otevřenými zátarasy v bočních ulicích. Asi v 15.45 použili policisté obušků před hotelem Evropa, kde nakládali do tří autobusů zadržené. Policisté zakročovali proti fotografujícím a filmujícím, pokoušeli se jim zničit filmový a fotografický materiál.

V několika případech došlo k incidentům se zahraničními novináři. Fotograf Gazety Wyborczej byl zbit, měl natržený ret. Když se v autobusu ukázalo, že je to akreditovaný novinář, byl propuštěn i s fotografickým materiálem. Manifestace na Václavském náměstí stejně jako pozdějších vystoupení se neúčastnili jen mladí lidé, i když někde převažovali, nýbrž lidé všech generací.

Demonstrace 28. října 1989

Svým rozsahem byly pro disent zklamáním, na náměstích se sešlo „jen“ pár desítek tisíc lidí. Jan Ruml si nebral servítky: „Čtyřicetileté úsilí nevzdělanců o pustošení všech oblastí národního života (…) vykonalo své.“

Jiří Dienstbier psal o počtech demonstrantů: „Nepřeme se o čísla, i když rostou, nedosahují limitu, za nímž vymizí nejdříve policie a potom Honecker.“ Kromě Prahy se dle informací Charty 77 sešli lidé v Bratislavě pouze „v malém kruhu přátel“ u pamětní desky připomínající založení státu.

V Brně čítal protestní průvod odhadem dva tisíce lidí, i tam policie účastníky zatýkala a rozháněla proudy vody. V Ostravě bylo zadrženo kolem 150 protestujících. Z Louňovic se vydal tichý pochod na horu Blaník.

Rudé právo si mohlo dovolit napsat, že bezpečnostní síly použily jen „mírných prostředků“ proti demonstrantům, na druhé straně listu pak kratší článek popsal jen pražskou demonstraci.

Po vyklizení Václavského náměstí kolem 16. hodiny se vytvořil dav několika tisíc lidí na Příkopech a při zpěvu státní hymny a skandování se dal na pochod na náměstí Republiky, kde proběhl improvizovaný mítink. Ve stejnou dobu, asi od 16.40 do 17.10 prošly Národní třídou dva průvody. V čele jednoho nesli manifestující velký transparent Demokracii pro všechny, skandovali Ať žije Václav Havel a další hesla.

Asi tisícihlavý dav zastavil kordon VB u Národního divadla. Policisté zde strhli transparent, zadrželi pět lidí, kteří jej nesli, a přitom je zbili obušky. V 17.30 se shromáždilo u Nemocnice Na Františku asi tisíc lidí, kteří skandovali Ať žije Havel. Václav Havel zde byl hospitalizován, zprávy o tom, že v pátek 27. 10. nemocnici opustil, byly nepravdivé.

Bratr Václava Havla Ivan Havel spolu se svou manželkou a další osobou byli zadrženi kolem 18. hodiny před Nemocnicí Na Františku, když z ní vycházeli po návštěvě u Václava Havla. Po pětihodinovém zadržování na policejní stanici byli propuštěni.

Kolem 17. hodiny se shromáždilo na náměstí Primátora Vacka asi tisíc lidí, zpívala se zde hymna a přečetla se petice Několik vět. Shromážděný dav se přesunul kolem 17.30 do Pařížské ulice, kde ho zastavily pohotovostní jednotky, a v Kostečné ulici ho kolem 17.45 začaly pronásledovat a mlátit obušky. Pohotovostní jednotky několik lidí zadržely, většině se podařilo utéct. V 17.30 byl na náměstí Jana Palacha (oficiálně Krasnoarmějců) větší počet manifestujících a policejní síly mlátily lidi obušky. Je to čtvrtý zaznamenaný případ násilí.

Kolem 19. hodiny byl celý střed města uzavřen pohotovostními jednotkami, vstup byl umožňován jen těm, kteří prokázali, že zde bydlí nebo pracují. Ve srovnání s lednovými manifestacemi bylo použito mnohem méně násilí, například nebylo použito psů, slzného plynu ani vodních děl, i když všechny tyto prostředky měla policie v záloze pro případ, že se demonstrace rozrostou. ČTK oznámila, že bylo zadrženo 355 lidí, z toho 17 cizinců.

Část zadržených byla vyslýchána na pražských odděleních VB. Tak například na oddělení VB v Praze 7 bylo až do půlnoci vyslýcháno 27 žen, z nichž 25 bylo propuštěno a dvě byly poté umístěny do cel předběžného zadržení, mezi nimi i Anna Šabatová.

76 zadržených bylo třemi autobusy převezeno do jakéhosi hangáru nebo kůlny na Kladně, z tohoto počtu bylo 43 převezeno do policejního zajištění do věznice Praha-Ruzyně a do cel předběžného zadržení Městské správy SNB poblíž hotelu Fórum.

Autor: