Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Absolventi už nejsou za outsidery. Sháňka je i po vyučených

Učební obor - ilustrační foto: Shutterstock

PRAHA - Lépe než kdy jindy si na trhu práce stojí čerství absolventi středních a vysokých škol. Zatímco ještě před dvěma lety je válcovali zkušenější konkurenti s dlouhými životopisy, dnes se díky ekonomickému oživení dostávají i na slušně placené pozice. Není divu. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR připadá na jedno pracovní místo 2,8 uchazeče.
  11:30

„Každé čtvrté pracovní místo je určené i pro absolventy, což je nejvíce v historii,“ říká analytik pracovního portálu Jobs.cz Tomáš Dombrovský, podle nějž jsou na tom čeští majitelé čerstvých diplomů a vysvědčení podstatně lépe než většina jejich evropských vrstevníků. „V Česku se firmy bojí zaměstnávat spíš starší uchazeče v kategorii nad padesát let, ti to mají i v době celkově nižší míry nezaměstnanosti těžší,“ dodává analytik.

Mladí lidé, kteří se po škole teprve rozkoukávají, mají navíc o něco nižší sebevědomí než jejich předchůdci v minulých letech. Ti si v době krize a těsně po ní běžně říkali o třicetitisícové nástupní platy. „Teď chce osmdesát procent čerstvých absolventů mzdu do pětadvaceti tisíc, což je obvykle v souladu s tím, co firmy nabízejí – 15 až 25 tisíc. Na některých pozicích jsou nástupní platy i vyšší, třeba v IT se pohybují okolo třiceti tisíc,“ říká Dombrovský, podle nějž se během posledního roku stává i to, že chce uchazeč méně peněz, než by firma byla ochotna poskytnout.

Kdo se na trhu práce uplatní nejlépe? Proč začínají absolventi filozofických fakult v call centrech? Kolik berou ekonomové a kolik lékaři? A jak si stojí vyučení?