11. května 2014 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Německý autoklub ADAC plánuje po skandálu rozsáhlé reformy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Automotoclub ADAC patří mezi největší v Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automotoclub ADAC patří mezi největší v Evropě. | foto: ČTK

SAARBRÜCKEN Největší německý autoklub ADAC plánuje rozsáhlé reformy, aby obnovil svou důvěryhodnost, kterou zasáhl skandál kolem falšovaní výsledků ankety o nejoblíbenější německý automobil. Reformní úsilí na sobotním shromáždění autoklubu podpořila většina delegátů, napsala agentura DPA.

Podrobnosti reforem by měl ADAC připravit do prosince, kdy plánuje mimořádné shromáždění autoklubu. Změny by podle agentury DPA měly zahrnovat zejména jasnější vymezení podnikatelských aktivit autoklubu a posílení vnější kontroly.

Příprava reformního procesu by se měla uskutečnit pod vedením prozatímního prezidenta autoklubu Augusta Markla. Ten v čele ADAC nahradil Petera Mayera, který v únoru kvůli skandálu odstoupil z funkce. Volbu nového stálého prezidenta dnes shromáždění odložilo. Měla by se uskutečnit nejdříve na prosincovém mimořádném zasedání a nejpozději na pravidelném zasedání v květnu příštího roku.

Aféra s falšováním výsledků ankety

"Nynější krize byla pro ADAC budíčkem. Jasně nám ukázala, že sice v jádru stále vykonáváme vynikající a důležitou práci, ale musíme změnit své uspořádání," prohlásil dnes Markl. ADAC poskytuje asistenci řidičům, provozuje záchrannou službu a také vydává hodnocení nejrůznějšího příslušenství, od dětských autosedaček po pneumatiky.

Pověst autoklubu těžce zasáhla aféra s falšováním výsledků ankety Žlutý anděl o nejoblíbenější německé auto. ADAC v únoru přiznal, že už od roku 2009 ve snaze o zvýšení prestiže ankety zvyšoval počet hlasů, které jednotlivé vozy dostaly.

Vnitřní audit také prokázal, že ADAC měnil pořadí některých značek. Zaměstnanci autoklubu zodpovědní za vyhlášení ankety se tak snažili zajistit, aby výsledky byly rozmanitější a nedominovala jim jen jedna značka. Kvůli aféře vrátily automobilky BMW, Volkswagen a Daimler všechny získané Žluté anděly.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse