27. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Za vším hledej cenu ropy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Zatímco pozornost médií i politiků byla v posledních letech namířena na finanční krizi a její následky, od americké realitní bubliny přes bankovní bilance po financování státních dluhů, jedna z příčin současných problémů zůstává až na výjimky mimo hlavní titulky. Oněmi výjimkami jsou zejména prolomení různých hranic u cen ropy či pohonných hmot.

Růst cen ropy přitom v polovině minulé dekády vedl přes inflaci k růstu amerických úrokových sazeb, které zlomily vaz tamnímu přeúvěrovanému trhu nemovitostí. Ačkoli ceny ropy po dosažení historického maxima v létě 2008 výrazně poklesly, poměrně brzy se vrátily na hodnoty okolo 100 dolarů za barel, což představuje čtyřnásobek průměru z let 1995–2005.

Cena ropy spotřebované ve světě nyní odpovídá necelým pěti procentům světového HDP, což je úroveň shodná s počátkem osmdesátých let. Tehdy se v návaznosti na íránskou revoluci a následný konflikt s Irákem mluvilo o ropném šoku, jenž mimo jiné vedl k recesi nejen americké ekonomiky. V devadesátých letech přitom průměrná cena spotřebované ropy odpovídala necelé padesátině výkonu světového hospodářství.

Vysoké ceny ropy jsou důsledkem její rostoucí spotřeby, kterou těžaři uspokojují průzkumem nekonvenčních ložisek typu ropných písků či hlubokomořských vrtů, jež nejsou při 20 či 50 dolarech za barel profitabilní. Objem těžby z levnějších konvenčních ložisek přitom v lepším případě stagnuje, a s výrazným poklesem cen ropy tedy nemůžeme počítat. Vsadit si naopak můžeme na rozvoj úsporných a alternativních technologií.

Miroslav Adamkovič, analytik KB
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.