1. března 2010 22:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aerolinky SkyEurope zanechaly po krachu dluh 180 milionů eur

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lidé čekají na letišti u přepážky SkyEurope. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekají na letišti u přepážky SkyEurope. | foto: ČTK

BRATISLAVA Zkrachovalá letecká společnost SkyEurope Airlines po sobě zanechala dluh kolem 180 milionů eur (zhruba 4,65 miliardy Kč). Po prvním shromáždění věřitelů to oznámil konkurzní správce podniku Ľubomír Bugáň. Výtěžek z majetku firmy ale podle něj pravděpodobně nebude stačit ani na pokrytí nákladů případného konkurzu.

Hodnota majetku SkyEurope se v minulosti odhadovala na přibližně 5,7 milionu eur, nakonec ale může být údajně ještě nižší. Pondělní
setkání otevřelo cestu ke zpeněžení majetku firmy.

Společnost SkyEurope přestala létat v závěru loňského roku. Firma zápasila s dluhy již od svého vzniku. V září vyhlásil soud na majetek aerolinek konkurz, v prosinci ho však zrušil. Majetek zkrachovalého podniku totiž nepokrýval náklady konkurzu, z nichž tvořily největší část nevyplacené mzdy a odstupné bývalých zaměstnanců. Protože rozhodnutí o zrušení konkurzu ještě není právoplatné, zákon podle správce zavazoval ke svolání shromáždění věřitelů.

"Od schůze věřitelů je možné zpeněžovat majetek patřící do konkurzní podstaty," uvedl Bugáň. Významnou část majetku přitom tvoří pohledávky vůči jiným podnikům. Náklady konkurzu by podle správce v současnosti činily zhruba pět miliard eur.

Část bývalých klientů SkyEurope se již ke svým penězům za neuskutečněné lety dostala. Cestujícím, kteří letenky zaplatili debetní nebo kreditní kartou, vracely peníze jejich banky.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz