Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Agresivní pohrdání Řeckem může zničit euro

Ekonomika

  14:11
LONDÝN - Německé bulvární listy, stejně jako veřejné mínění většiny Evropanů, se fixují na Řecko jako na objekt hodný pohrdání a odsouzení. Že ale řecká vláda navzdory masivním protestům zavádí nejtvrdší úsporná opatření, už zřejmě nikoho nezajímá.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Právě tento agresivní přístup ale teď znamená pro euro to největší riziko, píše ve svém komentáři v listu Financial Times věhlasný americký ekonom Jeffrey Sachs.

I když se kancléřka Angela Merkelová snaží situaci zklidnit, krátkozrací němečtí politici se domnívají, že Německo by vlastně mohlo mít i prospěch z toho, kdyby Řecko bylo nuceno vyhlásit platební neschopnost, anebo eurozónu rovnou opustit. Nic není pravdě vzdáleno tolik, jako právě taková myšlenka, upozorňuje Sachs.

Merkelová odvážně čelí tvrdohlavým kolegům

"Německo teď riskuje, že zničí prosperitu svou i prosperitu celé Evropy, pokud bude dál ignorovat provázanost všech evropských ekonomik," píše Sachs. Nicméně připouští, že Merkelové je nutné přičíst k dobru, že se svým tvrdohlavým kolegům postavila a upřednostňuje kompletní eurozónu. Tedy i s Řeckem.

ČTĚTE TAKÉ:

Makroekonomické myšlení Německa ale podle Sachse i tak zůstává úzkoprsé. Řecko prochází odvážnou transformací, od velkého primárního deficitu v roce 2009 k primárnímu přebytku, jehož chce dosáhnout už příští rok. Řecko je v plnění podmínek dohodnutých výměnou za mezinárodní úvěr sice teď ve skluzu, jeho příčinou je hlavně citelný útlum řecké ekonomiky.

Horší ale je, že němečtí a evropští lídři na slabý výkon řecké ekonomiky odpověděli tím, že chtějí po Aténách další úsporná opatření. Řecko se minulý týden k dalším úsporám opravdu zavázalo, což je podle Sachse potřeba posuzovat ve světle toho, že země je na pokraji sociální nestability. Pokud bude muset škrtat ještě víc, přepadne přes okraj. Program reforem zastaví a ti, co se snaží Řecko z eurozóny vyštvat, budou rázem na koni.

"Je absolutně naivní si myslet, že spirála hospodářského propadu se pak zastaví. Další v řadě by mohla být Itálie, pak Španělsko, Portugalsko, Irsko a dokonce i Francie. Pokud by pak vkladatelé vzali banky útokem, celá stavba měnové spolupráce bude v troskách," upozorňuje Sachs.

Autoři: ,