7. března 2008 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Američanů bez práce přibylo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse

NEW YORK Nečekaný pokles pracovních míst v USA způsobil historický propad dolaru. Měna rekordně klesala vůči euru i vůči ostatním světovým měnám. Práci podle nejnovějšího průzkumu ztratilo 63 tisíc Američanů, to představuje nejvýraznější měsíční úbytek za téměř pět let.

Dolar k euru spadl až na 1,5459 USD, zatímco před zveřejněním zprávy kurz činil 1,5430 USD. Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, klesl na 72,462 bodu. To je rovněž nejnižší hodnota za dobu trvání indexu.

Americká ekonomika v únoru přišla zhruba o 63.000 pracovních míst, zatímco ekonomové počítali se zcela opačným vývojem a předpokládali, že asi 25.000 pracovních příležitostí vznikne. Revize dat navíc ukázala, že v lednu pracovních míst ubylo víc než se předpokládalo a hůř vychází i vývoj za prosinec.

Když se vezme v úvahu, že počet pracovních míst klesl v únoru i lednu, je to první takový úkaz od května a června 2003. Tehdy se ještě ekonomika vzpamatovával z vlivu recese, která ji zasáhla v roce 2001.

Údaje z elektronických sítí naznačují, že prudký pokles dnes čeká rovněž akciový trh. Ten zahajuje v 9:30 EST (15:30 SEČ) a už delší dobu vykazuje silný pokles. Pokles po nepříznivé statistice z USA prohloubily také akcie na evropských trzích.
Lidovky.cz, ČTK
  • 11Diskuse