Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Americký solární gigant vyhlásil bankrot

Americká firma Solar Trust of America LLC, která vlastní práva na rozvoj největšího světového projektu výroby elektřiny ze slunce, v pondělí požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

R. Langer

3. 4. 2012 14:46
No konečně,

už bylo na čase... :-P

0 0
možnosti

P. Fiala

3. 4. 2012 10:33
Ekonomický výkon firem - věcný a finanční

Jsme již velmi odtrženi od podstat podnikání byznysu. Většina lidí v severoatlantské struktuře se pohybuje ve sféře "služeb", kde se "věcná" podstata podnikání mění na obraz podnikání "finančního", ve které se obchoduje s tímto finančním "obrazem-hodnoty" firmy a jejího personálu, věcného výrobku, suroviny, energie, atp.

Z textu není zřejmá "věcná stránka" solárního gigantu = jaká množství elektrické energie jsou vytvářena (v panelech se již nic "nevyrábí") a vlastní bankrot je prezentován velmi obecně = nelze vyhodnotit ani po "stránce finanční".

Zpráva má význam pouze "propagandistický" - negativistický.

A tak, jiná zpráva pozitivního významu o vytváření-přeměňování energií v solárních panelech na planetě Zemi (palivo je zadarmo, stejně jako ve větrných zařízeních):

http://photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/2012/03/03/instalovan-vkony-ve-photonvoltaic-r-2010/" target="_blank" rel="nofollow">http://photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/2012/03/03/instalovan-vkony-ve-photonvoltaic-r-2010/

0 0
možnosti

R. Langer

3. 4. 2012 14:48
Re: Ekonomický výkon firem - věcný a finanční

Ta zpráva je vpravdě vskutku tragická, a její následky budeme odstraňovat desítky let! Jenom dočkejte času!

0 0
možnosti

M. Smrž

3. 4. 2012 9:01
Subvence jak kde

V USA není implementován zákon na podporu výroby elektřiny z OZE ve formě minimální výkupní ceny, jako ve většině evropských zemí i dalších zemích (celkem k datu 62 zemí). V některých státech USA se používá jiný systém podpory (net metering) nebo dotace. Souhra subvencí a minimální výkupní ceny existovala jenom v některých zemích po krátkou dobu.

Krach fotovoltaických firem byl předpovídán již několik let, jeho příčinou jsou velmi nízké ceny fotovoltaických panelů v Číny, které (doměnka) mohou být navíc dotovány čínskou vládou. Dílem je to díky nízkým mzdám a ekologickým standardům v Číně a situace se vyrovnává jen pozvolna.

To ovšem neznamená, že by se instalace v BRD i v dalších zemích zastavily. V dlouhodobých plánech se i ve střední Evropě počítá v horizontu cca 15 let s pokrytím asi 30% celkové spotřeby elektřiny z fotovoltaiky.

Evropští výrobci mají jedinou možnost - inovovat a vyrábět levněji.

0 0
možnosti

R. Langer

3. 4. 2012 14:56
Re: Subvence jak kde

Jak se to 30% pokrytí celkové spotřeby elektřiny z fotovoltaiky provede, když účinnost FV elektráren je u nás (v naší zeměpisné šířce a délce - platí prakticky pro celou Evropu) cca 10%? Zelení už odhlasovali nové přírodní zákony a funkčnost perpetua mobile? Ne ne, kdepak, já přece vím jak! Těch 10% elektřiny z FV se zákonem prohlásí za 30% spotřeby celkové, a je vymalováno, to dá přece rozum! Že je to málo? Naši pradědové elektřinu skoro neměli, a jak žili zdravě! :-D

0 0
možnosti

M. Smrž

3. 4. 2012 8:48
Subvnce jak kde

0 0
možnosti

J. Novák

3. 4. 2012 7:21
solární ...

Čistá energie subvencovaná vládou + dotovaná výkupní cena elektřiny =  bankrot ... ..Říkejte si co chcete, ale tuto rovnici odmítá můj selský rozum brát (mám-li ještě nějaký; a asi mám, když to nechce pochopit).

0 0
možnosti

A. Bocek

3. 4. 2012 7:38
Re: solární ...

Selský rozum velí, tam kde nesvítí (na 50 stupni severní šířky )nestavět a nedotovat.

0 0
možnosti