Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Amsterdam omezí pronájmy přes Airbnb na maximálně 30 dní v roce

Ekonomika

  6:00
AMSTERDAM/PRAHA - Evropské metropole čím dál častěji zpřísňují podmínky pro služby typu Airbnb, které zprostředkují převážně krátkodobé pronájmy a fungují jako levnější alternativa k hotelům a penzionům. Společnost sídlící v San Franciscu nyní po Londýnu nebo Paříži narazila na další tvrdé omezení v nizozemském Amsterdamu.

Amsterodam (ilustrační foto) foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Hlavní město Nizozemska omezí od roku 2019 pronájem maximálně na 30 dní v roce. Už od ledna 2016 mohli přitom majitelé bytů domů a bytů v Amsterdamu pronajmout svou nemovitost maximálně na 60 dní v roce, pokud nezískali zvláštní povolení. Nyní magistrát zkrátil tento limit na polovinu. Radní Laurens Ivens připouští, že nejde o zázračné řešení svízelné bytové situace. “Omezí to ale problémy způsobené turisty v některých čtvrtích a bude díky tomu méně lákavé využívat svůj domov jako způsob jak vydělávat peníze,” uvedl.

Krok zpátky?

Airbnb samozřejmě toto omezení přijala jen s velkou nelibostí. “Naše komunita, kterou v Amsterdamu tvoří 19 tisíc hostitelů, je zklamaná tímto oznámením, které upřednostní velké hotely před místními rodinami, které příležitostně sdílejí své domovy,” prohlásila Bo de Koningová z Airbnb.

Společnost podle tiskové zprávy věří, že vybudovala zodpovědnou komunitu, která prospívá městům i jejich obyvatelům. Podle Bo de Koningové nizozemská metropole získala přibližně 11 milionů eur na turistických daních v letech 2015 a 2016 právě díky Airbnb.

Airbnb: Proděláte na tom

Nizozemská metropole každoročně přiláká přibližně 17 milionů turistů. Je jich tedy přibližně tolik jako obyvatel samotného Nizozemska. I když to představuje spoustu peněz do státní a městské pokladny, místní si začínají na některé negativní vlivy, které s sebou turismus nese, hlasitěji stěžovat.

Podle Airbnb ale sedm z deseti lidí, kteří si prostřednictvím služby sjednávají ubytování, zůstává mimo centrum. Další omezení práv lidí sdílet své domovy přitom může podle firmy místní ekonomiku připravit o 53 milionů eur a naopak turisty soustředit v nejzatíženějších lokalitách.

Problémy má většina evropských metropolí

Amsterdam není zdaleka jediným městem, který se prostřednictvím regulace snaží vyrovnat s tím, že služby typu Airbnb nadále zhoršují už tak často problematickou bytovou situaci a zvedají ceny nemovitostí i dlouhodobých pronájmů. Část bytů z trhu zcela zmizí, protože se jejich majitelé rozhodnou dát přednost krátkodobým pronájmům před lidmi, kteří hledají trvalé bydlení.

Například Londýn se loni rozhodl omezit počet dní, po které je možné vlastní nemovitost takto pronajímat, na 90. V Paříži je možné pronajmout byt či dům přes Airbnb maximálně na 120 dní v roce. A americký stát New York pro změnu krátkodobé pronájmy zcela potírá tak, že postavil mimo zákon pronájem nemovitosti na dobu kratší než 30 dní.

Autor: