Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš podá trestní oznámení na exšéfa naftové firmy Viktoriagruppe

Evropa

  6:00
PRAHA - Kauza české nafty uvězněné v Německu nabídla zajímavý vedlejší příběh. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podá trestní oznámení na Petra Malého, bývalého majitele firmy Viktoriagruppe, která pro stát skladovala strategické zásoby paliva.

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil po jednání vlády. foto: ČTK

Podnikatel Malý před měsícem v jednom z mála mediálních vystoupení přišel s překvapivým tvrzením: Andrej Babiš chtěl údajně v minulosti Viktoriagruppe koupit. A když se mu to nepodařilo, Malý nevylučuje, že za následnými potížemi jeho firmy s českými úřady mohla být pomsta.

Podle informací serveru Lidovky.cz se místopředseda vlády a majitel Agrofertu s výroky z rozhovoru pro Živnostenské listy nesmířil a podá kvůli nim na Malého trestní oznámení. „Ano, podám ho. Toho člověka jsem v životě neviděl, nemluvil jsem s ním. Je to neuvěřitelný lhář,“ uvedl Andrej Babiš (ANO). Věc bude pravděpodobně řešit po Novém roce.

Komu patří tajemná Viktoriagruppe? Verdikt arbitra změnil vlastníky firmy

Osmačtyřicetiletý podnikatel Petr Malý se dlouhé roky pohyboval v energetickém byznysu. Spolu s Rostislavem Haláškem působili jako vůdčí osobnosti společnosti Viktoriagruppe, která pro stát od roku 2004 v několika českých skladech ochraňovala strategické zásoby nafty, od roku 2010 i v bavorském Kraillingu.

Hádky a potíže

Od společnosti Lukoil také Malý před deseti lety koupil dceřinou firmu Lukoil Prague. Spojení s ruským gigantem ale odmítal, prý získal prázdnou schránku, jakýsi obchodní nástroj. Nicméně nejcitlivější pro vztah s českým státem bylo právě Malého působení u Viktoriagruppe.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soudo sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.

Malý se rozhádal se svým společníkem Haláškem a postupem času se dostal s firmou do vážných finančních potíží, Viktoriagruppe dluží mimo jiné stovky milionů korun na daních. Na konci loňského roku pak Malý poslal firmu v Německu do insolvence. V tamních bavorských skladech kvůli tomu zůstala zablokovaná česká nafta za zhruba 1,2 miliardy korun. Spravuje ji insolvenční správce. Navíc se odtud z dosud nevysvětlených důvodů ztratilo více než šest milionů litrů nafty, jak tvrdí Správa státních hmotných rezerv.

Petr Malý – který před nedávnem prohrál arbitrážní při o vlastnictví Viktoriagruppe - ve výše zmíněném rozhovoru nejprve přitakal na otázku, zda chtěl firmu před několika lety koupit Andrej Babiš. Následně nevyloučil ani to, že její potíže s celní a finanční správou mohly být pomstou za to, že Viktoriagruppe neprodal.

Překroutili to, tvrdí Malý

„Vyloučit to nemůžu. Pár dní před tím, než proběhly domovní prohlídky, mi poslal Andrej Babiš SMS zprávu, ve které mi napsal, že mám na týden zmizet z Česka,“ tvrdil Malý.

Když jej Lidovky.cz konfrontovaly se skutečností, že na něj chce ministr financí a majitel Agrofertu podat trestní oznámení, řekl, že v rozhovoru došlo k překroucení jeho tvrzení a že s Babišem v přímém kontaktu nebyl.

„Řekl jsem něco úplně jiného. Hovořil jsem s prostředníkem,“ tvrdí nyní Malý. Na ministrovo rozhodnutí to však pravděpodobně vliv mít nebude. „Nemám žádné prostředníky, je to lež. Na mém postoji to nic nemění,“ reagoval Andrej Babiš.

Autor: