Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Android ohrožuje nové aplikace a podnikání v digitálním světě, varuje eurokomisařka

Ekonomika

  15:15
BRUSEL - Nejde o samotnou technologii, ale obchodní praktitky, kterými internetová jednička udržuje svou moc v online světě. Proč vyšetřuje Google a jak tím chce chránit konkurenci popisuje eurokomisařka Margrethe Vestagerová v exkluzivním rozhovoru pro magazín Index, který vychází v pondělních Lidových novinách.

Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová. foto: Johannes Jansson/norden.org

LN: Máte telefon s Androidem, nebo iPhone?

iPhone.

LN: Čeho chcete dosáhnout antimonopolním vyšetřováním Androidu?

Hlavně chci podpořit inovace. To, co dnes vidíme u Androidu, ohrožuje nové aplikace a obecně nové cesty, jak podnikat v digitálním světě. Lidé si prostě řeknou, proč se vůbec obtěžovat přicházet s něčím novým, proč na sebe brát riziko? A my všichni pak snadno přijdeme o tu příští velkou věc.

LN: Nemůže si ale každý výrobce na telefon nainstalovat, jaké aplikace a systém chce?

Nejlepší na Androidu je, že je to otevřený systém a každý, kdo to umí, může vyvinout jeho vlastní verzi. Jenže pak zjistí, že je velmi těžké najít někoho, kdo bude takový telefon vyrábět. Každý výrobce také logicky chce mít obchod Google Play, ale pak musí předinstalovat i vyhledávání, prohlížeč Chrome a další aplikace od Googlu. Zkrátka zůstat v jeho světě. To omezuje výrobce, aby přišli s něčím skutečně novým, což je dnes opravdu velmi, velmi vzácné.

LN: Takže se zaměřujete spíše na obchodní praktiky Googlu než na Android samotný?

Ano, nejde nám o systém jako takový. Android a jeho otevřenost je dobrá věc. Vidíme ale snahu ho využít, aby si Google udržel a možná i posílil dominanci ve vyhledávání. Zvláště dnes, když je celý svět stále více mobilní, přibližně polovina internetového provozu jde přes telefony, osmdesát procent vyhledávání z nich je přes Android – a v Evropě je to ještě větší číslo. Vidíme, že Google má strategii, jak zůstat dominantní, aby byl pro uživatele bránou k internetu.

Nadelalla - Index LN.

LN: Často se dnes srovnává s dekádu starým procesem s Microsoftem a jeho Windows. Myslíte, že tehdejší antimonopolní případ pomohl konkurenci a inovacím?

Je samozřejmě těžké porovnávat výchozí situaci tehdy a nyní, jsou tam jistě podobnosti, ale i velké rozdíly. Nicméně ten případ určitě změnil kulturu chování velkých firem na trhu a tím sám o sobě mnohé změnil.

LN: Je ale vůbec možné nastavovat pravidla pro firmy v digitálním světě podle desítky let starých případů týkajících se krabic na mléko nebo pneumatik? Není to příliš rozdílné?

Odhlédneme-li od všech věcí okolo, stále se potýkáme s tím samým. Je to chamtivost, snaha získat víc, než je možné ve férové soutěži. A možná i strach ze ztráty postavení na trhu. Proto se někdo rozhodne, že nebude hrát podle pravidel. Strach a chamtivost tu byly od nepaměti. Takže nemyslím, že se mění samotná konkurence a soutěžní právo. Jsou to naše nástroje, chápání trhu a schopnost rychle rozhodovat. Například loňská odpověď Googlu na první sdělení výhrad kvůli vyhledávání je skutečně obsáhlá, je to spousta dat. Pro nás to bylo něco úplně nového a museli jsme je všechna pečlivě projít. Po čem pátráme, je samozřejmě skryté, může to být velmi zastřené. Naší hlavní výzvou je držet krok s digitální ekonomikou.

Autor: