Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aplikace shrne článek do 400 znaků. Nápad zaujal i celebrity

Média

  7:00
PRAHA - Britský teenager Nick D'Aloisio vymyslel mobilní aplikaci Summly, která dokáže obsah článků shrnout do zhruba 400 znaků. Nápad zaujal světové celebrity i byznysmeny, kteří svými investicemi přispěli k vývoji aplikace.

Ashton Kutcher foto: Reuters

Čeští odborníci na nová média, které oslovila ČTK, vnímají novinku skeptičtěji. "Je to zajímavý nápad, ale spíš jako kuriozita, ne něco, co by podle mého názoru zásadně změnilo tvář zpravodajství," řekl novinář Miloš Čermák.

Strojový jazyk

Pozoruhodný je podle něj právě algoritmus, který zcela bez zásahu "lidské ruky" umí text zkrátit na požadovanou délku. "Bohužel to je někdy poznat. A mně osobně ta aplikace nebaví právě z toho důvodu - ten jazyk je opravdu hodně strojový," podotknul Čermák.

Impulsem k vytvoření Summly byla bezradnost středoškoláka D'Aloisia z obrovského množství internetových informací, ze kterých potřeboval shrnout to nejdůležitější. Pokusil se o to prostřednictvím aplikace Trimit, kterou po investiční injekci od hongkongského miliardáře Li Ka-shinga ve výši několika set tisíc amerických dolarů loni v prosinci přepracoval v Summly.

Aplikaci si stáhla i Yoko Ono

První prototyp zaregistroval 200 000 stažení. Letos v listopadu D'Aloisio, do jehož nápadu investoval i hollywoodský herec Ashton Kutcher nebo umělkyně Yoko Ono, odhalil vylepšenou verzi. Ta například nabízí inovované funkce u sdílení zkráceného obsahu do sociálních sítí.

Vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono

Zatímco v angličtině může text upravený aplikací Summly působit kostrbatě, v české verzi by byl pravděpodobně rovnou k smíchu. "Všechny podobné aplikace, které nějak automaticky zpracovávají obsah, jsou uzpůsobené pro anglosaské prostředí. Velmi dobře fungují s anglickými texty, ale v češtině nebo jiných komplikovaných jazycích většinou poskytují komické výsledky," řekl ČTK Filip Rožánek z oddělení Nová média Českého rozhlasu.

Aby Summly, která pracuje s matematickou analýzou textu, fungovala v češtině, musela by získat podobnou databázi klíčových slov a jejich vztahů, jakou má k dispozici v angličtině. "Ani v angličtině však výstupy Summly nejsou dokonalé, často postrádají kontext, čeština je kvůli své složitosti, časování a skloňování pro strojové zpracování ještě náročnější," vysvětlil Schön.

'Ruční" práce

Shrnout český text do několika set znaků se tak zatím daří jen při použití "ruční" práce. V rámci projektu Emot se o to snaží studenti žurnalistiky na FSV UK, kteří na webu zveřejňují aktuální zprávy shrnuté do 300 znaků plus titulek. "Navíc se na emotu může 'hlasovat' o emocích, které ty zprávy vzbuzují, jestli vás 'rozzlobila', 'potěšila' atd.," uvedl Čermák, který na projektu pracuje se svými studenty.

Z emotivního hodnocení pak vychází zajímavé statistické výstupy, jako je například "nejsmutnější" či "nejveselejší" den nebo nejzábavnější zprávy. Mezi ně se například zařadil článek s titulkem "Ruské domácí spotřebiče jsou zmatené. Medveděv jim zrušil zimní čas".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!