Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ať Německo skončí do roku 2030 s uhelnou energií, požadují aktivisté

Ekonomika

  17:31
BERLÍN - Zástupci hnutí Fridays For Future, v jehož rámci pravidelně stávkují žáci a studenti za důslednější boj proti klimatickým změnám, chtějí, aby Německo do roku 2030 přestalo používat uhelnou energii a o pět let později čerpalo veškerou energii jen z obnovitelných zdrojů. Své požadavky na spolkovou vládu představili zástupci hnutí v pondělí v Berlíně.

Demonstrace Fridays for Future. foto: Reuters

V rámci iniciativy na ochranu životního prostředí protestují každý pátek místo školy tisíce až desetitisíce žáků a studentů po celém světě. Demonstrace, které odstartovala mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová, mají výraznou odezvu i v Německu. Staly se i předmětem vášnivých debat politiků. Studenty nepřímo podpořila kancléřka Angela Merkelová, naopak řada jiných politiků tvrdí, že ani kvůli takovému tématu není možné zanedbávat povinnou školní docházku.

O třetinu méně oxidu uhličitého do roku 2030. Europoslanci schválili pravidla pro nová auta

I když už protesty trvají několik měsíců, až do pondělí žádné konkrétní požadavky převážně mladí aktivisté nepředstavili. V seznamu bodů, který podle svých slov vytvořili ve spolupráci s experty, žáci a studenti požadují například uzavření čtvrtiny německých uhelných elektráren do konce tohoto roku či vysoké zdanění produkce oxidu uhličitého (CO2).

Cena za emise se má vyrovnat budoucím nákladům

„Cena za emise skleníkových plynů se musí rychle vyrovnat nákladům, které jimi nám a příštím generacím vznikají,“ uvedl v pondělí jeden z aktivistů Linus Steinmetz.

Seznamem požadavků reagovali aktivisté na opakované výzvy politiků, aby řekli, jaká konkrétní opatření prosazují. Jakým způsobem politici cílů dosáhnou, je podle žáků a studentů na nich. Mělo by se tak ale každopádně stát sociálně snesitelným způsobem.

Aktivisté, kteří tiskovou konferenci uspořádali před kostrami vyhynulých dinosaurů v berlínském přírodovědném muzeu, považují za nutné dodržet cíle stanovené pařížskou dohodou o ochraně klimatu. Zejména je podle nich důležité udržet míru oteplování co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...