Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Aukce na digitální dividendu? Možná už letos, připouští předseda ČTÚ

Média

  17:02
Český telekomunikační úřad zvažuje variantu, že by aukci na digitální dividendu (kmitočtové spektrum, které se uvolní po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání a půjde znovu přidělit na nové služby) udělal už letos. "Jde o peníze, které jsou pro státní rozpočet lákavé," připustil na setkání s novináři předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Po úplném vypnutí analogového vsílání se uvolní kmitočtové spektrum pro nové služby foto: ČTK

Ke spuštění digitální dividendy, tedy zhruba 300 až 350 MHz rádiového spektra, které zůstane po úplném vypnutí analogového televizního vysílání, by mohlo dojít na přelomu let 2011 a 2012. Aukce, v níž by se rozhodlo o tom, kdo a pro jaké služby tento prostor získá, se možná uskuteční už letos. "Jde o příjem, který je pro státní rozpočet lákavý. V Německu vynesla aukce digitální dividendy 4,5 miliardy euro, a přestože u nás nelze čekat totéž, byl by to významný parametr," uvedl na setkání s novináři předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Podle jeho slov se o tom, jaká výběrová řízení už letos spustit, vede velká diskuse. "Víme, že spustíme výběrové řízení na kmitočty v pásmu 2,6 GHz, a zvažujeme řízení na pásmo 1,8 GHz. Vnímáme i silný názor, abychom tato výběrová řízení přidali k aukci na digitální dividendu. Diskuse se dotkla i způsobu výběrového řízení, většina stanovisek se zatím kloní k aukci. S německým regulátorem jsme se už domlouvali na tom, že bychom u nás uspořádali přednášku autora jejich aukce, který by nás seznámil s jejich zkušenostmi," řekl Dvořák.

Český telekomunikační úřad v současnosti zpracovává podklady týkající se správy kmitočtového spektra, které by měly mimo jiné sloužit pro připravovaný materiál ministerstva průmyslu a obchodu Digitální Česko. "Intenzivně pracujeme s ministerstvem na transpoziční novele zákona o elektronických komunikacích, která by měla nabýt účinnosti do konce příštího roku, a v oblasti digitálního televizního vysílání se připravujeme na DVB-T a DVB-T2. Diskutujeme i s mobilními operátory, jak  vidí svůj další podnikatelský život v oblasti šíření signálu. Potřebujeme s nimi vyřešit hlavně využití kmitočtů a připravujeme si i na to, mít údaje o fixním i bezdrátovém broadbandu. První přehled bude součástí zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací," podotkl předseda ČTÚ.

Na dotaz, jak bude ČTÚ řešit stávající "neaktivitu" Telefóniky O2 v budování zemské digitální sítě 4 pro pozemní televizní vysílání, Dvořák odpověděl, že o ní budou s firmou nadále jednat. "Když jí sebereme kmitočty, budeme se čtyři roky soudit. Efektivnější je podle mě působit na Telefóniku, ať si buď najde podnikatelský model a zákazníky, nebo ať to pustí. Moje zásada je usilovat vždy spíš o dohodu, než jít cestou příkazů, zákazů a odebírání licencí," řekl Dvořák. Připustil ale, že Telefónica stále ani na dotaz ČTÚ neuvedla, zda nějaké zákazníky, tedy televizní stanice, získala. "Sama si musí spočítat, zda do toho půjde či nepůjde, nemůže nás natahovat donekonečna," uvedl.

Telefónica má vysílače pro multiplex 4 k dispozici od srpna roku 2008, vysílání zatím nezahájila. "Zatím se tváří, že to stavět chtějí, budeme s nimi jednat dál," řekl předseda ČTÚ.