Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Australští těžaři chtějí hledat u Trutnova plyn

Ekonomika

  16:54
PRAHA - Také Česká republika může mít na svém území využitelné zásoby zemního plynu v břidlicích. A zahraniční firmy si tak postupně rozebírají nejzajímavější místa.

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ministerstvo životního prostředí nyní posuzuje již třetí žádost o udělení licence k průzkumu ložisek plynu a ropy v horninách. Australská firma BasGas si tentokrát vyhlédla území o rozloze 778 kilometrů čtverečních na Trutnovsku.

O zájmu firem Cuadrilla a BasGas vyhledávat a případně i těžit zemní plyn z břidlic informovaly Lidové noviny jako první na počátku února. Cuadrilla si vyhlédla území mezi Vsetínem a Novým Jičínem a BasGas požádal o povolení průzkumu v oblasti mezi jihozápadním okrajem Prahy a Berounem.

ČTĚTE VÍCE:

Obě uvedené žádosti o licenci vyšly počátkem dubna v úředním věstníku Evropské unie. Konkurenční firmy nyní mají 90 dní na to, aby předložily své protinávrhy. Pokud se žádné námitky neobjeví, ministerstvo bude moci vydat své rozhodnutí o povolení, či nepovolení průzkumných prací.

Nález významnějších ložisek by mohl snížit závislost České republiky na dovozu plynu. "V době, kdy energetická bezpečnost hraje prvořadou roli, je získání zemního plynu z vlastních zdrojů důležité. Plynonosné břidlice dávají naději na nález suroviny, kterou naše země potřebuje, a zatím ji draze dováží," uvedl pro LN odborník na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada.

INFOGRAFIKA

Zároveň však dodává, že výskyt plynu v břidlicích na českém území zatím nikdo systematicky nezkoumal. Výsledkem průzkumných prací tak může být jak pozitivní překvapení, tak i naprosté zklamání.

Jiní odborníci z oboru však na perspektivu těžby v Česku příliš nevěří. "Těžba zemního plynu z břidlic je naprosto spekulativní téma. Je to spíše pro akademickou debatu. Komerční význam v Česku má nyní i v horizontu mnoha let těžba klasickou technologií," uvedl mluvčí České naftařské společnosti Andrej Čírtek.

Možnými zásobami břidličného plynu v Česku se nezabývala ani v dubnu zveřejněná studie ministerstva energetiky USA. Podle této studie má v Evropě největší zásoby plynu v horninách Polsko následované Francií. Technicky dostupné zásoby v obou zemích převyšují pět bilionů metrů krychlových.

Takové množství by Polsku stačilo na 320 let spotřeby a Francii na 110 let současné spotřeby. Není však jisté, jestli Francie těžbu nekonvenčních zásob plynu vůbec povolí. Podle kritiků je tento způsob těžby plynu ekologicky nepřijatelný s ohledem na únik metanu během vrtání a těžby a také na možné riziko znečištění podzemních vod. Francouzská vláda zatím čeká na výsledek studií o dopadech těžby na životní prostředí, která má být hotová v červnu.

Polsko naopak chce těžbu břidličného plynu rozvíjet a snížit tím svou závislost na dovozu plynu z Ruska. Nejzajímavější průzkumné lokality si v Polsku rozebrala zhruba dvacítka společností, mezi něž patří americké koncerny ExxonMobil, Chevron, Marathon Oil a ConocoPhillips i domácí skupiny PGNiG a PKN Orlen.

Plyn v břidlicích se dobývá pomocí vody smíchané s pískem a chemikáliemi. Ty jsou podle těžebních firem neškodné, podle ekologů však mohou znehodnotit podzemní zásoby vody.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...