26. května 2008 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Babiš přestal Setuze dodávat řepku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
pole s řepkou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pole s řepkou - ilustrační foto | foto: Reprofoto

ÚSTÍ NAD LABEM Agrofert Holding Andreje Babiše kvůli dluhům zastavil ústecké Setuze dodávky strategické suroviny - řepky olejné. Informoval o tom server Týden.cz, podle něhož přední výrobce olejů a biopaliv dluží Agrofertu 200 milionů korun.

Mluvčí Setuzy Marie Logrová řekla, že výroba v podniku nestojí, protože Agrofert je jen jedním z asi desítky dodavatelů řepky, které společnost má. Podle Logrové přestal Agrofert řepku dodávat zhruba před dvěma týdny.

Uvozovky dolníJde o obchodní problém mezi společnostmiUvozovky horní


Na tento týden prý vedení firem plánují společné jednání, kde chtějí záležitost vyřešit. "Jde o obchodní problém mezi společnostmi," uvedla Logrová. Dodala, že jednání se mají týkat i dodávek řepky z letošní sklizně.

Setuza se potýká s ekonomickými problémy již několik let, její hospodaření v roce 2006 skončilo ztrátou 802 milionů korun, loni se ztráta prohloubila na 1,85 miliardy korun. Vedení společnosti to připisuje především exekuci, kterou se podařilo zažehnat loni v červnu.
Zastavení exekuce navrhl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond poté, co majitelé Setuzy podle dohody o narovnání zaplatili počátkem loňského července více než 1,1 miliardy korun.

Loni v září podnik musel přerušit výrobu, protože mu společnost Energy Ústí nad Labem kvůli dluhům zastavila dodávky tepla. Letos v lednu odvrátil hrozbu konkurzu.

Návrh na jeho prohlášení podala kvůli neproplaceným fakturám za 3,5 milionu korun společnost Chemoprojekt, která pro Setuzu za 600 milionů korun postavila provoz na výrobu metylesteru řepky olejné. Logrová řekla, že o žádném dalším problému, který by v současnosti ohrožoval výrobu v Setuze, neví.

Setuza zaměstnává přibližně 1000 lidí a je největším výrobcem surovin pro bionaftu v zemi. Setuza vyrábí i rostlinné oleje, prací prostředky, mýdla a kosmetické produkty. Většinovým akcionářem Setuzy je společnost Český olej, která drží 90,7 procenta akcií ústecké firmy. Český olej ovládají firmy Via Chem Group a německá Campa.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.