Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bavorsku hrozí blackout, záchrana proudí z Česka

Ekonomika

  10:34aktualizováno  11:33
BERLÍN - Jihu Německa hrozí kvůli nynější odstávce osmi německých jaderných elektráren takzvaný blackout a elektřinu musí dovážet ze sousední České republiky a Francie. Dnešnímu vydání listu Die Welt to řekl Fritz Vahrenholt, šéf společnosti Innogy, která je dceřinou firmou německého energetického koncernu RWE pro projekty energie z obnovitelných zdrojů.

Totální výpadek proudu zasáhl letos i Brazílii. foto: ČTK

V jihoněmeckých spolkových zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku přestala v rámci vládního tříměsíčního moratoria, uvaleného na nejstarší atomové elektrárny v zemi, fungovat tři zařízení. Podle Vahrenholta se tam už tak chronický výrobní deficit elektřiny ještě zhoršil.

Čtěte více:

"Blackoutu v současnosti brání jen to, že od 17. března den po dni dochází k silnému dovozu z Francie až 3000 megawattů a z Česka až 2000 megawattů elektřiny denně," tvrdí manažer. "Vedení odtamtud jsou nyní vytížená na maximální výkon," dodal. Kvůli nedobudovaným přenosovým sítím totiž prý není možné na jih Německa dodávat proud ze severu země, ale musí se dovážet od sousedů.

Jeho slova potvrdila i šéfka Spolkového svazu energetického a vodního průmyslu (BDEW) Hildegard Müllerová. "Od 17. března máme přebytek dovozu. Tok proudu z Francie a Česka se zdvojnásobil, vývoz do Nizozemska a Švýcarska klesl na polovinu," prohlásila na dnes zahájeném hannoverském technologickém veletrhu.

Dočasnou odstávkou německých jaderných elektráren Německu schází podle BDEW v současnosti asi 120 gigawatthodin vyrobené elektřiny denně. Ze sousedních států jí nyní dováží asi 50 gigawatthodin denně, uvedla Müllerová.

Česko vydělává hezké peníze
Vahrenholt to uvedl v rozhovoru, v němž varoval před rychlým odklonem od jaderné energetiky, po němž nyní v Německu volá většina veřejnosti a řada politiků. V magazínu Euro v této souvislosti poznamenal, že významná část tohoto energetického importu pravděpodobně pochází z jaderných elektráren.

Čtěte také:

Narážel na to, že Francie z nich získává asi tři čtvrtiny elektřiny a Česko zhruba třetinu. "Francouzské a české energetické koncerny vydělávají nyní díky německému moratoriu hezké peníze," neodpustil si uštěpačnou poznámku bulvární deník Bild.

Vraťte nám Biblis
Vedení RWE nesouhlasí s nařízenou dočasnou odstávkou sedmi nejstarších reaktorů v Německu kvůli prověření jejich bezpečnosti po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima a minulý týden podalo u správního soudu v Kasselu žalobu na odstavení své nukleární elektrárny Biblis A v Hesensku.

Podle jeho názoru není rozhodnutí kabinetu kancléřky Angely Merkelové z poloviny března právně podložené, a firma tak každý den přichází asi o milion eur.

Jaderné elektrárny v Německu.

Kromě bloků postavených před rokem 1980 se tříměsíční odpojení týká také v té době nefunkční severoněmecké atomové elektrárny Krümmel. Minimálně některé z nich by se do provozu neměly vrátit už nikdy. Z těch jihoněmeckých se to pravděpodobně dotkne dvou zařízení.

Autoři: ,