Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bavorský sklad s českou naftou je na prodej. Jednáme, říká insolvenční správce

Evropa

  6:00
PRAHA/KRAILLING - Nad majetkem zkrachovalé firmy Viktoriagruppe krouží zájemci. V hledáčku mají i rozsáhlý sklad v bavorském Kraillingu, kde je stále „uvězněná“ česká nafta za více než miliardu. Podle zjištění serveru Lidovky.cz vyjednává insolvenční správce Viktoriagruppe o jeho prodeji.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Ze získaných peněz – což můžou být až stovky milionů korun – by měl vyplatit věřitele této firmy. Největším je český stát, pro nějž Viktoriagruppe v minulosti ochraňovala nouzové zásoby nafty. Přihlásil pohledávky za 1,8 miliardy, jenže insolvenční správce je zatím Česku z různých důvodů neuznal.

Může se tedy stát, že z prodeje dvou skladů firmy Viktoriagruppe nedostane stát ani korunu a v krajním případě přijde i o uskladněnou naftu. Před dvěma týdny upozornily Lidovky.cz na avizovaný prodej nádrží na pohonné hmoty u Chlumce nad Cidlinou, k němuž má i souhlas minimálně části věřitelského výboru.

Ztracená nafta: Češi dovolili prodat sklad na splacení dluhů, nemusí dostat nic

Nově se ukázalo, že cílem zájemců je také areál u Kraillingu. „Jednání probíhají s potenciálními kupci, prodej areálu v Chlumci však není dokončený. V tomto kontextu není insolvenční správce oprávněn sdělovat žádné detaily. Jednání se vedou také o Kraillingu,“ sdělila PR agentura, která komunikuje za správce Mirko Möllena.

Zájemci o rozsáhlý, v minulosti vojenský, areál podle všeho skutečně existují. Lidovky.cz hovořily s podnikatelem Václavem Herinkem, který pro jednoho z nich vypracoval materiál týkající se provozu skladů v Chlumci i Kraillingu - potenciální výnosy, náklady či návratnost investic. Jméno firmy, pro níž materiál vytvořil, neuvedl.

„Zájemců bylo hodně. Opravdu vážný zájem, pokud vím, měla pouze jedna společnost, která mě požádala o ekonomické posouzení provozu,“ uvedl Herink, který se podle svých slov živí poradenstvím a v minulosti pracoval pro Viktoriagruppe jako konzultant předsedy představenstva Petra Malého.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Viktoriagruppe dluží českému státu na daních, nezaplacených smluvních pokutách, ale i na platbách za naftu jako takovou. Větší část pohledávky za zhruba 1,8 miliardy tvoří cena paliva uskladněného v Kraillingu pro krizové situace, jako jsou havárie ropovodu či živelné katastrofy.

Problém je ale v tom, že insolvenční správce dosud české nároky neuznal s tím, že smlouva na ochraňování paliva s Viktoriagruppe neodpovídá německým zákonům. O naftě měl Möllen v minulosti pochyby – nebyl si jistý, zda všechna hmota v Kraillingu patří jen Česku. Ani tu tedy státu zatím nepřiznal.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je tozhruba 1,8 miliardy korun.

Navíc Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) – který hájí zájmy země ve věřitelském výboru - dosud podle všeho nepodal žalobu, která by žádala vyjmutí české nafty z konkursní podstaty. Může se tedy stát, že Mirko Möllen prodá sklad v Kraillingu i s palivem, které nejspíše patří Česku.

Kroky výše zmíněného úřadu jsou těžko čitelné, protože téměř na všechny konkrétní dotazy posílá omluvné odpovědi, že se nelze sdělovat žádné informace.

„Nechceme ohrozit probíhající intenzivní jednání s insolvenčním správcem. Činíme a budeme činit všechny potřebné kroky k ochraně zájmů České republiky. Věříme, že více informací budeme moci poskytnout počátkem listopadu,“ vzkázal naposledy mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Lidovky.cz před dvěma týdny zjistily, že bývalý vyslanec úřadu ve věřitelském výboru Pavel Grošpic souhlasil s prodejem skladu Viktoriagruppe v Chlumci. Proč tak učinil, když Česko ještě nemá uznané pohledávky a nemusí tak z prodeje dostat nic, není jasné. Úřad k věci mlčel.

Nicméně on ani jeho nástupce zřejmě zatím nevydali žádný podobný souhlas s prodejem dalšího ze skladů, v Kraillingu. Obchod tedy zřejmě tak daleko jako jednání o areálu v Chlumci. Každopádně někdejší armádní areál NATO bude z hlediska prodejní ceny pravděpodobně mnohem zajímavější než ten český.

„Nemáme informaci, že by zástupce České republiky ve věřitelském výboru odsouhlasil prodej skladu v Kraillingu,“ řekl Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv.

Tato organizace má na starosti dohled nad českými hmotnými rezervami, do její gesce spadá mimo jiné nafta zadržovaná v Kraillingu. Jednání za Česko však oficiálně vede jen výše zmíněný ÚZSVM. Zastupuje i celníky a finanční úřad, kterým Viktoriagruppe také dluží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!