Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Benzin i nafta zlevňují

Ekonomika

  7:49
PRAHA - U českých čerpacích stanic zlevnil od počátku června benzin zhruba o 1,5 koruny, nafta dokonce o více než dvě koruny. Cena pohonných hmot by podle analytiků mohla klesnout ještě o několik desítek haléřů, pak by se však měla zase začít šplhat nahoru.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Pavel WellnerLidové noviny

„Pokles cen benzinu a nafty bude pokračovat i nadále, ale nebude to nic dramatického,“ řekl Vladimír Pikora, analytik firmy Next Finance. V první polovině letošního roku přitom cena pohonných hmot vytrvale stoupala. Podle údajů společnosti CCS dosáhla cena nafty svého vrcholu 4. června, kdy se v průměru prodávala za 35,11 koruny za litr. Cena benzinu kulminovala na hodnotě 32,70 koruny za litr o týden později. Od té doby začaly obě položky zlevňovat.

 Benzin zatím zlevnil skoro o 1,5 koruny a v průměru se prodává za 31,25 koruny. Nafta je levnější dokonce o více než 2 koruny a u čerpacích stanic je v průměru k mání za 33,07 koruny za litr.  Podle Pikory by pokles cen pohonných hmot u domácích čerpacích stanic mohl pokračovat ještě několik týdnů. „Jak benzin, tak nafta by mohly zlevnit o dalších 30 až 40 haléřů na litr,“ řekl. Pak nastane zvrat a pohonné hmoty začnou opět zdražovat.
Český ropný šok

V polovině dubna vystřelily ceny pohonných hmot vzhůru. Na konci května už stál litr nafty přes 35 korun a 4. června dosáhla cena maxima 35,11 koruny za litr. Od začátku roku to byl nárůst o více než 3,5 koruny. Benzin Natural 95 svého maxima dosáhl 8. června, kdy se jeden litr v průměru prodával za 32,7 koruny. To je o dvě koruny více než na začátku ledna. Poslední měsíc se trend obrátil a ceny klesají. Podle odborníků to ale nebude mít dlouhého trvání.


Rychlejšímu zlevňování pohonných hmot ale v současnosti brání česká měna. Ta přitom donedávna svým posilováním naopak tlumila vysoké ceny ropy na světových trzích a pomáhala šetřit peněženky českých motoristů.
 „To co nám v první polovině roku pomáhalo proti vyšší inflaci, nám teď naopak škodí,“ řekl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Tento názor potvrzuje i Pikora. Podle něj totiž kurz koruny funguje jako stabilizátor, který nedovoluje ani přílišné zdražení, ani zlevnění pohonných hmot.

 V první polovině letošního roku česká koruna lámala jeden rekord za druhým a stala se dokonce nejrychleji posilující měnou na světě. To se však v posledních týdnech změnilo a z nejrychleji posilující měny se stala druhá nejrychleji oslabující měna světa.

 Vdruhé polovině července se koruna dostala na své dosavadní maximum a euro se dalo koupit za méně než 23 korun. Poté však proti dalšímu posílení intervenovala Česká národní banka - nejprve slovně, poté i snížením úrokových sazeb.

 Koruna proto začala výrazně oslabovat a rychleji než česká měna nyní ztrácí svoji hodnotu již jen zimbabwský dolar, postižený hyperinflací.
 V době, kdy klesá na světových trzích cena ropy, a byla by tak šance i na výraznější snížení cen pohonných hmot, oslabující koruna tento trend brzdí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!