Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Benzině už patří 400 pump. Zvyšuje náskok před maďarským koncernem MOL

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Desítky modrozelených čerpacích stanic rakouské značky OMV už přešly během letoška po celém Česku do barev největší české pumpařské sítě Benzina. A majitel Benziny koncern Unipetrol teď postupně přebírá poslední z 68 benzinek, na jejichž koupi se s Rakušany dohodl už loni.

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Natural mizí z českých silnic. Největší sítě pump přejmenovávají benzin

Díky posílení sítě z loňských 340 stanic tak Unipetrol s největší pravděpodobností dosáhne do konce letoška celkem 20procentního podílu na celkovém objemu maloobchodního prodeje pohonných hmot, a dodrží tak svůj před pěti lety oznámený cíl.

„V následujících týdnech očekáváme otevření čtyřsté čerpací stanice,“ oznámil generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski. Síť Benziny je tak už dnes nejpočetnější v novodobé historii, tedy od doby rozštěpení původního státního podniku a jeho privatizace.

Lídr trhu posiluje

Nejbližší konkurent a dvojka trhu, maďarský koncern MOL, má stabilně k dispozici 306 stanic se značkami MOL a Pap Oil. Původně u nás patřilo Maďarům pouze 25 čerpacích stanic značky Slovnaft, ale v posledních letech petrolejářská společnost výrazně posílila díky akvizicím pump Pap Oil, Lukoil a Agip. Předběhla tím zdejší velké značky, jako je Shell, OMV nebo státní Euro Oil a dotáhla se těsně k Benzině. Ta nyní maďarskému koncernu opět „utíká“.

„Dosud (Unipetrol) převzal 50 stanic OMV a ke konci září evidoval ve své síti Benzina 396 čerpacích stanic. Nadále tím posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice a v červenci zvýšil její tržní podíl na 19,3 procenta,“ uvádí koncern ve své zprávě.

Společnost OMV měla vloni v české republice více než 210 čerpacích stanic, nyní jejich počet klesne ke 140. Mezi lidmi z petrolejářské branže se v posledních letech diskutuje o možném prodeji některých sítí, například se pravidelně objevují neověřené zprávy o údajném konci pump Shell v Česku – zejména poté, co britsko-nizozemský koncern prodal svůj podíl v českých rafineriích.

A podobně se spekuluje také o možném odchodu OMV – poté, co se Rakušané u nás nyní zbavují ve prospěch Benziny zhruba třetiny své sítě. „Ani ne tak proto, že kus prodali, ale protože málo investují do údržby sítě, chybí nějaký redesign, vylepšování a podobně. Marketing je také slabý. To ukazuje na to, že mohou uvažovat o postupném stažení se z trhu,“ soudí například šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Statistika o počtu jednotlivých pumpařských koncernů

Bez akvizic to v Česku nejde

Pokud by Rakušané skutečně uvažovali o prodeji zbylé části své prodejní sítě v Česku, byl by o jejich pumpy obrovský zájem. V silném konkurenčním boji na českém trhu, kde se o každého řidiče pere asi 4000 veřejných čerpacích stanic a každá z nich přitom prodá v průměru ani ne polovinu toho, co v sousedním Německu, nemohou sítě benzinek růst v podstatě jinak než akvizicemi.

Konec zlatých časů pro majitele dieselů? Cena nafty dohání benzin, může být i dražší

Podle odborníka České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly nelze vyloučit, že bude i dál docházet ke koncentraci mezi společnostmi, a to akvizicemi, nákupem jiných síti nebo menších balíčků čerpacích stanic. Z posledních let připomíná třeba odchod z Česka některých velkých nadnárodních firem, jako je BP, ESSO, Aral, Conoco-JET, Lukoil, Agip, Total nebo Tam Oil.

„Můžeme pouze spekulovat, zda převažovalo strategické rozhodnutí, nebo byla důvodem i nespokojenost odcházejících firem s právním prostředím právě na trhu čerpacích stanic a problematika podvodů a pančování, nebo vysoký počet stanic a nemožnost v tomto prostředí naplnit jejich strategické cíle,“ uvedl Loula.

Z aktuální statistiky ministerstva průmyslu vyplývá, že letos v pololetí u nás bylo v provozu celkem 3931 veřejných čerpacích stanic, o 25 víc než ke konci loňského roku. Letošní přírůstek je ale hlavně důsledkem přeměny řady dosud neveřejných a poloveřejných čerpaček na veřejné.

Rok od roku nicméně klesá počet vlastníků pump. Z nevelké části se jedná o pokles mezi největšími distribučními sítěmi, ovšem nejvíce majitelů pump ubývá mezi těmi, kteří vlastní pouze jednu čerpací stanici. Tedy především malých soukromých, často rodinných firem. Jejich čerpací stanice však nemizí z trhu, kupují je společnosti jako třeba plzeňské Tank Ono.

Rakušané málo investují do údržby sítě, chybí nějaký redesign, vylepšování a podobně. Marketing OMV je také slabý. To ukazuje na to, že mohou uvažovat o postupném stažení se z trhu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!