Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Berlínské restaurace: Cizinci, plaťte dýško!

Ekonomika

  11:18
BERLÍN - Někteří berlínští majitelé restaurací zavedli v rozporu se zákonem zvláštní přirážku pro zákazníky ze zahraničí. Na účtenkách cizince v angličtině vybízejí, aby zaplatili vyšší částku, než je součet zkonzumovaného jídla a pití. Píše o tom agentura AFP.

Pokud jste cizinec, zaplatíte spropitné. I když je to proti zákonu. foto: Shutterstock

Hosté, kteří si neobjednali v němčině, se mohou setkat s účtem, na němž je poznámka "Service not included" či "Tip is not included", tedy že není započítán servis respektive spropitné. Takové věty na účtenkách jsou ale ilegální. V Německu se dosud podobná praxe nevyskytovala, neboť v cenách uvedených na jídelních a nápojových lístcích je ze zákona započítána obsluha i daň.

Záleží na zákaznících, o kolik více zaplatí. "Toto gesto je zcela dobrovolné," uvedla mluvčí Federace hoteliérů a restauratérů Stefanie Heckelová. Jedním dechem ale dodala, že nelze dýško vyžadovat na účtence a že se s podobnou praxí nikdy nesetkala.

Cizinci na hru restaurací přistoupili

Agentura AFP ale bez větší námahy sehnala dvacítku turistů ze zahraničí, kteří na tyto praktiky narazili. Například Francouz Daniel Dumond se o prvním prodlouženém květnovém víkendu setkal s písemnými žádostmi o spropitné pětkrát v pěti různých restaurací. Domníval se, že Němci změnili zákon a že nyní podobně jako v USA musí zaplatit za obsluhu v průměru zhruba 15 procent navíc.

Španělka Marcía Dos Santosová zase během svého berlínského pobytu dospěla k závěru, že číšníci a servírky si zde vydělávají jen díky spropitnému. Američanka Jennifer Hortonsová je přesvědčena, že je třeba vždy dávat patnáctiprocentní dýško, i když se o tom v případě Německa nezmiňuje turistický průvodce Lonely Planet.

Jedna německá průvodkyně, kterou AFP oslovila u Braniborské brány, uvedla, že o "této zlodějině" ví. Podle ní jde o spíše nový fenomén, který ale není nijak vzácný.

Za všechno mohou pokladny

Cizinci, kteří se jednoho májového večera zeptali obsluhy v restauraci ve čtvrti Hackescher Markt, co má poznámka znamenat, hned bez vysvětlení obdrželi nový účet na více než 150 eur, jenž už zmínku o spropitném neobsahoval. "Počítač to tiskne automaticky," řekl jim pouze číšník.

Jochen Fischer, zakladatel skupin Vecron, která je největším německým výrobcem registračních pokladen, ale namítá: "Všechno, co je na účtu, musí být předem naprogramováno. Tvrdit opak je nehoráznost".

V jednom z módních barů v centru města dokonce na tabuli za kasou nápis hlásá: "Tipping is normal in Germany" (V Německu je normální dávat spropitné). "Je to drzost," soudí třicetiletá Berlíňanka Barbara Wellerová. "Notabene, pokud žádná obsluha není a zákazník si chodí pro pití k baru," dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!