Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bez jádra to nejde. Dostavba Temelína je nutná, míní Nečas

Ekonomika

  16:00
TEMELÍN - Jaderné zdroje jsou podle premiéra Petra Nečase naprosto zásadní pro energetické zásobování nejenom českých domácností, ale především českého průmyslu. Pochybnosti ministra financí Miroslava Kalouska o efektivitě dostavby Temelína označil za Kalouskův osobní názor, nikoli názor vlády.

Vlevo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, druhý zprava ministr průmyslu Martin Kuba a vpravo premiér Petr Nečas při návštěvě v jaderné elektrárně Temelín. foto: ČTK

"Jedná se o osobní, soukromý názor pana Kalouska, nikoli názor vlády. Je třeba brát v potaz na základě jakých podkladů k tomuto svému soukromému názoru dospěl," řekl premiér při prohlídce jaderné elektrárny Temelín.

Podle něj je třeba se zamýšlet i nad tím, co se bude dít se zemí například kolem roku 2030 a ne jen v horizontu roční účetní uzávěrky či jednoho volebního období. "Rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny je strategickým rozhodnutím, nejde překlopit pouze do jednotlivých položek, co to s námi udělá za rok či za dva," míní Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro předsedu opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku jsou Kalouskovy pochybnosti další známkou rozkladu vlády a vládní koalice. "Bylo by dobře, aby vláda byla schopna komunikovat takto zásadní věc jednotným způsobem. A jakékoliv takovéto veřejné prohlášení samozřejmě znejišťuje potenciální investory a potenciální partnery, kteří by se na případné dostavbě Temelína měli podílet," reagoval Sobotka.

Bez jádra to nejde

Premiér po prohlídce elektrárny premiér znovu zdůraznil, že česká energetika se bez jaderných zdrojů neobejde. "Z hlediska dalšího rozvoje českého průmyslu jsou to nenahraditelné zdroje i ve vazbě na postupnou odstávku uhelných elektráren a také na proces postupného vyuhlení českých hnědouhelných dolů," řekl premiér.

Miliardová dostavba

Společnost ČEZ, vlastník Temelína, chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní číni 2000 megawattů.

Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Podle ministra průmyslu Martina Kuby Kalousek nepřišel s žádnou originální myšlenkou.

"Každému, kdo energetice trochu rozumí, je jasné, že dnes téměř žádný investor není schopný investovat v oblasti energetiky tak, aby mohl spočítat návratnost. Je třeba připomenout, že je to díky dotaci na obnovitelné zdroje, které naprosto pokřivily trh. To je politika Evropské unie," uvedl ministr.

Zájemci o dostavbu podle Kuby nyní dokončují své cenové nabídky. "Myslím, že cenová nabídka (zájemců o dostavbu Temelína) je v tom rozptylu (200 až 300 miliard korun), mám pocit, že je třeba ještě tu nabídku tlačit směrem dolu. To v tom vyjednávání je nutné, ale to je zájem každého investora - dostat cenu, co nejníže. Jsem přesvědčen, že prostor pro to určitě je," řekl.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. Podle dnešního Kalouskova vyjádření nabídky "obou uchazečů svou výší velmi nepříjemně překvapily". Nečas poznamenal, že pokud by nabídky byly neuspokojivé, nejsou povinni vítěze výběrového řízení vyhlásit.

Ochránci chtějí "zařadit zpátečku"

Proti dostavbě se v pátek opět postavilo i ekologické sdružení Calla. Členům vlády rozeslalo informační list "Příliš drahý atom - Potíže účastníků temelínského tendru".

Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla je v případě investice do nových reaktorů ještě stále čas "zařadit zpátečku". "Jen je potřeba přestat naslouchat silné lobby očekávající rentu na úkor peněženek spotřebitelů," uvedl Sequens.

Autoři: ,